| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

Vreme de sute de miliarde, de miliarde, de miliarde,... de miliarde de ani Iahve a stat si s-a gandit: "Peste sute de miliarde, de miliarde, de miliarde,... de miliarde de ani voi crea ceva, ii voi spune "

Dar pe langa creator, a fost si moralist. In fiecare zi a existentei Lui, s-a gandit cum sa scape de poponarii care vor impanzi Pamantul, odata creat.
Dupa o eternitate petrecuta in negura si in bezna gandirii lui de mos, a creat lumea in care traim noi astazi.

Si si-a creat un popor si l-a aparat de alt popor. Dupa lupte seculare care au durat vreo cativa ani, mosul s-a batut cu zeii egipteni, le-a dat-o p-aia grea si i-a eliberat pe evrei.
Teama lui ascunsa, insa, se adeverise. Multi voiau s-o ia in fund.

Asa ca si-a faurit avionul divin "Enola Anti-Gay", lansand din el cele doua mari bombe de roca Little Stone si Fat Rock care au distrus in cateva clipe toti poponarii din Sodoshima si Gomosaki.
Mosul simtea acum gustul dulce al victoriei, infulecand cu pofta carnea de capra adusa ca ofranda.

Dar planul sau vechi de sute de miliarde, de miliarde,... de miliarde de ani a fost dat peste cap cand unicul sau fiu divin a fost nascut.
Etica sa divina a fost data si ea peste cap, cand Isus i s-a adresat: "Tata, fii bland cu ei! Toti sunt poponari pentru ca ma iau in gura, prin painea care este trupul meu."
Astfel a decis Iahve ca e vremea sa isi schimbe gandirea sa straveche si sa il asculte pe Fiul sau: a trebuit sa iubeasca pe toti.

Eu nu va pot schimba gandirea nici intr-un an, perioada destul de lunga de timp. Deci cum ar fi putut reusi Isus sa ii schimbe gandirea tatalui asa rapid, tinand cont ca in Vechiul Testament Dumnezeu are o conceptie asupra eticii dobandita probabil inainte de a crea lumea?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa clarificam doua lucruri pe care le vezi gresit.
Dumnezeu nu este dintotdeauna. Dintotdeauna presupune ca a fost mereu. Si asta implica timpul, dupa cum la inceput ai zis si tu, vreme de sute de miliarde de ani. E gresit. Timpul tine strict de universul in care traim, si stim si ca exista locuri in univers unde nu exista timp, sau este distorsionat. Cu atit mai mult in afara universului, unde se presupune a fi Dumnezeu. Il bagi pe Dumnezeu in timp, il limitezi la universul nostru, si atunci nu mai e Dumnezeu. Dumnezeu este, atit. Stiu, e greu de inteles, dar ca sa ai raspunsul la intrebare ar trebui sa incerci sa intelegi.
Isus nu a schimbat gindirea lui Dumnezeu. Oamenilor Dumnezeu li se descopera in timp, revelatia este progresiva, si mereu va avea aceasta linie: incepi prin a face sau a nu face, cu etica, ca sa te apropii de Dumnezeu, iar mai apoi observi ca oricum nu poti fi desavirsit prin etica si ca ai nevoie de ceva mai mult, si atunci intervine dragostea lui Dumnezeu care iti modeleaza viata.
Daca vrei, nu e o schimbare a gindirii, ci o aprofundare a ei, o adaugire la ea.
In rest, am vazut multi care au ris de cele ale credintei tocmai pentru ca au inteles gresit cum stau lucrurile. Dar asta mai putin conteaza, cand intelegi cum stau lucrurile cu adevarat, fie te inspaiminti, fie te minunezi de ele. Risul e calea superficiala de a vedea lucrurile.

| RAY a răspuns:

Milan9 cum iudaismul nu este diferit de vechiul testament, ai baut prea mult vin la biserica

| RAY a răspuns:

NietzscheFrumosSiDesteptSunt ei sunt papagali, degeaba vi cu argumente logice

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca i-ai numit argumentele logice e una dintre glume?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vrei ignor benny?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce-mi pasa?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci recunosti ca esti acel user

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru RAY):

Nu-i benny. Cu benny ma intelegeam destul de bine, cu asta mai deloc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru RAY):

Si daca ai observat benny mereu isi raspundea primul la propriile intrebari, lucru pe care asta nu il face.
De asemenea, benny, dupa ce termina o propozitie punea " *ok-" sau ceva de genul asta.

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In fine tot dogmatici, ignoranti, limitati =pierdere de timp inutila, scopul lor este doar propaganda atat, banuiesc ca se castiga pe membru castigat, 10% taxa de intrat in rai lunara plus banii in fiecare joi, duminica, sunt multi banii pusi in joc, milioane de euro

| SG1995 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

I-ai verificat ultimile intrebări ale cretinului? Sincer, prima dată avea îndrebări ok, acum a luat-o razna.

| milan9 a răspuns:

Si... in consecinta spui tu, crestinismul este astfel in acord cu iudaismul in privinta gravitatii pederastiei... thinking nu ai urmat chiar explicatia corecta dar, intr-adevar, intre Vechiul si Noul Testament nu exista contradictie in privinta acestui pacat.
Exista insa o diferenta mare in privinta manierei de abordare. Nu mai avem nimic asemanator cu pedepsirea Sodomei. Ramane totusi eternitatea care poate fi compromisa. Aspectul acesta este de fapt chiar mai dur decat ce s-a intamplat la Sodoma. Numai ca de data aceasta, omul este cel care decide separarea si cucerirea "independentei" unui spatiu care inseamna parasirea lui Dumnezeu. sad

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru milan9):

Lasand deoparte incercarea mea esuata de comedie, am vrut sa pun intrebarea urmatoare:
Cum a reusit Isus sa-i schimbe gandurile lui Dumnezeu intr-un timp asa scurt? Sau, cum a reusit sa-i schimbe gandurile, indiferent de perioada de timp?
Din moment ce Dumnezeu e "dintotdeauna", inseamna ca a fost "dintotdeauna" si pana sa creeze Universul, ceea ce inseamna ca a stat acolo singur si s-a gandit, a meditat la niste valori morale pe care le va impune oamenilor. Prin "vreme de sute de miliarde, de miliarde... de miliarde de ani" la asta ma refeream. Ca a existat mereu, ca a avut timp sa isi formeze niste principii pana sa formeze universul.
Apoi a creat universul, Isus s-a nascut si, cumva, i-a dat peste cap toata gandirea. In Vechiul Testament apare manios si razbunator, iar in Noul Testament e iubitor si iertator.
Avand atata vreme ca sa isi gaseasca niste principii morale, ma indoiesc ca ar fi putut cineva/ceva sa-i schimbe gandirea intr-o fractiune de secunda a timpului cat a existat.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te doresti a fi mare filozof dar faci o greseala fundamentala, chiar si marea majoritate a crestinilor o fac citind DOAR o parte din Biblie.
Isus ESTE Dumnezeu, ce intelegi tu prin asta? Aici este marea voastra confuzie. Dumnezeuj Fiul este in aceiasi gandire cu Tatal Dumnezeu, asta afirma Biblia iar Fiul ESTE de cand era si Tatal, ADICA din Vesnici.
Eu propun o "poveste" pentru tine. Dumnezeu Tatal a conceput si a asigurat cele necesare pentru facerea universului, DAR asa cum scrie, Dumnezeu Fiul este creatorul fizic al acestuia. Pamantul ESTE ultima dintre lumile CREATE din univers, deci noi suntem cam la coada multor miliarde de ani de creatie si lumi din univers. Dupa ce omul a dat chix, singura posibilitate de salvare a acestuia era ca CINEVA superior omului sa preia vina omenirii asupra LUI. Dumnezeu Fiul a facut acest lucru prin transformarea (intruparea) sa in OM, omul care ESTE Isus Hristos. Restul sti si singur. Daca nu iti spunem noi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi asta comedie blasfemeica dar am ras, succes!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Comedie blasfemeica

poftim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo,ai auzit de ideea ca timpul nu exista, si ca de fapt e o iluzie? happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,ai auzit de ideea ca timpul nu exista, si ca de fapt e o iluzie?
da, totul e in mintea noastra a?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru anonim_4396):

Da, si e o prostie.
Timpul exista. Timpul este distanta dintre doua procese ale unui eveniment. Cum se vede peste tot in natura ca exista mereu procese, timpul nu sta in loc.
Uite cateva exemple:
- nasterea unei stele vs. moartea unei stele. De la nastere pana la moarte au loc procese de ardere, iar asta este timpul.
- o miscare de revolutie a Pamantului. Din locul de unde pleaca acum si pana in acelasi loc aproximativ, e un proces.
Toate astea reprezinta timpul.