| anonim_4396 a întrebat:

X - Biblia spune ca pamantul e o sfera.
Y - Arata-mi pasajul.
X - Iote...
Y - Pai aici scrie ca e cerc (si cercul e plat).
X - Da, dar cerc se mai traduce si ca sfera.

Sa vad daca pot si eu sa fac ceva asemanator : un CD este un cerc iar cercul se mai traduce si ca sfera deci in concluzie, un CD este sferic. Logic nu? Am dreptate (normal ca am)?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Nu prea e logic. Adica nu are sens. Cum poate fii (corect e cu un singur "i") un CD sferic. Cerc nu se traduce prin sferic. Sunt prost si foarte prost.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!"

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Ma uitam si eu pe ceva site-uri cu pasaje biblice ieri, si un anumit pasaj, in care scria clar "marginile Pamantului", era tradus uneori si ca "taramuri indepartate". Cred ca traducerea asta s-a facut intentionat tocmai pentru a se evita rusinea unei biblii care sa vorbeasca despre un Pamant plat. Asta arata cat de usor a fost sa se inlocuiasca unele cuvinte cu altele, sau sa se interpreteze totul dupa dorinta unora. Crestinii sunt in stare sa spuna orice, doar sa isi pastreze iluzia ca biblia lor nu contine erori. Dar ce nu stiu crestinii e ca aceste credinte false ale vechilor evrei, cum ar fi cele scrise in Geneza, nici macar nu erau ale lor, ci erau preluate din legendele si miturile mesopotamiene si egiptene, mai ales. Evreii doar le-au modificat dupa propriul plac. In loc de zei au pus un zeu, si au schimbat numele personajelor principale. In rest, sunt practic identice miturile lor.

| anonima0101 a răspuns:

Normal ca ai dreptate ..Cum sa nu ai dreptate? Ai dreptate cum sa nu ai, ai, ai! rolling on the floor

| digital7shady a răspuns:

Prin credinta poti muta muntii din loc. Deci, daca tu crezi ca un CD este sferic, si te gandesti la asta zi si noapte, poate te va ajuta Dumnezeu sa scapi din sanatoriu.

| sheamussheamus a răspuns:

Nu prea e logic. Adica nu are sens. Cum poate fii un CD sferic. Cerc nu se traduce prin sferic. Cercul e rotund iar sfera e ca un tub.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Dandanache a răspuns (pentru sheamussheamus):

Nu pot sa ma hotarasc care propozitie din raspunsul tau e mai amuzanta. Cred totusi ca cea cu "sfera e ca un tub" le bate pe celelalte. Ai dat bacul? Presimt ca vei produce niste "bijuterii".

| BlackSulphur a răspuns (pentru sheamussheamus):

"Cercul e rotund iar sfera e ca un tub."

*Epic Facepalm*

| misterelvisz a răspuns:

Ceea ce ai scris e doar rezultatul unei masturbari mentale! Esti praf!