| Mădă0611 a întrebat:

Yeah, you never said a word,
You didn’t send me no letter.
Don’t think I could forgive you.

See? our word is slowly dying,
I’m not wasting no more time.
Don’t think I could believe you.

Yeah, you never said a word,
You didn’t send me no letter.
Don’t think I could forgive you.

Yeah, our hands will get more wrinkled
And our hair will be grey.
Don’t think I could forgive you.

And se? the children are starving,
And their houses were destroyed.
Don’t think they could forgive you.

Hey, when seas will cover lands,
And when men will be no more,
Don’t think you can forgive you.

Yeah, when there’ll just be silence,
And when life will be over,
Don’t think you will forgive you.

Unii spun ca despre dumnezeu e vorba in melodie, lui ii e adresata; observ ca melodia e prin multe topuri muzicale, intrebarea e, cei care o canta sau carora le place, o sa ajunga in iad chiar daca nu stiu cui ii reproseaza anumite lucruri si pe cine nu iarta? Dar cei care accepta numarul 666 sau folosesc anumite simboluri fara sa stie ce inseamna de fapt?

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O inima incrancenata si ignoranta il indeparteaza pe om de Dumnezeu si de Imparatia Lui.
Acelasi lucru este facut si de acceptarea de catre om a lucrurilor care sunt prin firea lor pacate.

Cu siguranta nu exista nici o persoana care sa nu cunoasca faptul ca "Satana" se impotriveste lui Dumnezeu, ca muzica satanista este o insulta in fata Divinitatii, ca semnul 666 trimite la semnificatii oculte, demonice...
Sa speram si sa ne rugamn ca cei care fac ceea ce ai zis tu sa aiba timp sa sa se intoarca de pe calea "indepartarii" constiente de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Avand in vedere ca ai evitat sa raspunzi ultimelor 2 comentarii, imi raspunzi la acesta? E un subiect mai simplu :

"Satana se impotriveste lui Dumnezeu"

Zi-mi sincer, tu, asa cum esti acum, ai face un meci de box cu Mike Tyson (pe viata si pe moarte) in perioada lui de glorie?

Mai mult ca sigur vei zice "nu" din motive evidente.

Acum zi-mi de ce ar vrea Satana, un nimeni in drum sa poarte o batalie cu un zeu atotorice?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar spune-mi si tu cum e posibil ca miliarde de puchinosi ca noi sa se impotriveasca zilnic lui Dumnezeu mai mult sau mai putin direct prin pacatele pe care le facem?
Libertatea se pare ca nu e interpretata intotdeauna ca dar de catre omul muritor cu trupul ci ca sansa de sfidare, uitand ca vesnicia apartine sufletului responsabil de alegerile sale...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Inca nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Nu schimba subiectul.

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

Oky, ateii au inima ignoranta, teistii au mintea. :-"
Nu toata lumea stie de 666, plus ca asta nu e muzica satanista https://www.youtube.com/watch?v=fiore9Z5iUg spatiu, plus ca sunt atatea semne/simboluri a caror semnificatie putini o cunosc, dar le folosesc, ce se intampla cu ei dupa moarte? N-ai de unde sa stii sigur, ma parerea personala a fiecaruia.

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

Puchinosi. rolling on the floor
1. satan l-a vazut, stie sigur ca exista si stie sigur ce ii place si ce nu
2. cei care cred in el, pacatuiesc ca nu prea cred smug, cei care nu cred, nu sunt impotriva lui, ci impotriva fanilor lui.

| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu chiar exista, si e clar ca e un criminal responsabil de genocid, am putea oare sa ne revoltam impotriva lui si sa-l "dam jos"? Sa ne distrugem creatorul pentru ca nu ne-a respectat drepturile. Poate asta e scopul mult cautat al omeniriihee hee

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

Daca exista, sigur nu e unul venerat de astia ai nostri, dar presupunand ca Yhwh exista, nu, decat daca ne aliem cu dusmanul in schimbul unor super puteri, si cum am fi multi, poate, poate. laughing Dar repet, daca ar exista, n-ar avea pic de evreu, musulman, crestin in el. "Dacă boii și caii și leii ar avea mâini sau dacă – cu mâinile – ar ști să deseneze și să plăsmuiască precum oamenii, caii și-ar desena chipuri de zei asemenea cailor, boii asemenea boilor, și le-ar face trupuri așa cum fiecare dintre ei își are trupul."

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Suna a scenariu de film SF laughing Da, daca ar exista un fel de creator al universului, atunci ar fi unul pe care nu l-ar interesa problemele noastre, si nu s-ar amesteca deloc. Deci intr-un fel, ar fi ca si inexistent. Si un astfel de zeu nu ar fi nici atotputernic, pentru ca exista prea multe "erori" in Univers. Bineinteles, ar putea sa vina cei care sa spuna ca zeul e de fapt atotputernic, dar a dorit sa creeze un Univers imperfect, si-n care sa nu intervina. Dar asta ar fi o abordare cam gresita. Iar daca chiar este un zeu imperfect, atunci inseamna ca probabil nu poate fi nici etern, deci a avut o origine, iar acea origine ar fi noul mister. Poate ca Universul a fost creat ca un experiment stiintific al unor fiinte dintr-un univers paralel sau din acel multivers de care se tot vorbestehee hee Dar sunt mici sanse. Mie mi se pare ca Universul nostru a aparut ca un fel de consecinta naturala si fireasca a unui multivers, sau alt univers. Asa cum in Universul nostru avem supernove din cand in cand, poate asa are si acel multivers big banguri din cand in cand. Si sigur nu putem spune ca o supernova e creatia unui zeuhee hee Deci e doar un proces care decurge de la sine, fara sa fie nevoie de o creatie divina, sau de interventii divine. Cel putin asa pare.

| misterelvisz a răspuns:

Interesant! acum cateva zile negai ca exista dumnezeu, iar acum pui intrebari despre pedepse divine... Eu ma intreb Mada0611 esti bine?

| Mădă0611 explică (pentru misterelvisz):

Wow, m-ai prins. In fiecare dimineata dau cu banul sa vad in ce zeu sa cred sau sa nu cred. Ieri au castigat Yhwh + Iisus (crestinismul), azi a castigat ateismul, iar.