| nikolettta a întrebat:

1.Ce exercitii pot face cu ceva timp inainte pentru a diminua durerile menstruale? 2.Cum pot reduce fluxul menstrual? 3. Ce pot face sa nu mai am cheaguri? multumesc mult + funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Buna! Din nefericire si eu imi pun lunar toate cele 3 intrebari, dar nu avem incotro, suntem fete, trebuie sa suportam. Durerile menstruale le poti diminua luang cate o pastila cum ar fi Ketonal, Nurofeni pentru dureri, Neolin, Ibalgin, ceva ce contine ibuprofen. Nu poti face exercitii, iti poate veni si mai abundent daca te chinui; cumpara-ti de la farmacie o punga speciala, de cauciuc, pe care o umpli cu apa calda si o ti pe burta - pe moment iti mai diminueaza durerea. Fluxul menstrual la fel, depinde de la corp la corp. Pe mine inainte ma tinea 7-8 zile menstruatia, aveam dureri groaznice + cheaguri destul de dese, dar am mers la un medic homeopat, am facut un fel de "echografie", dar cu niste electrozi pusi pe cap, si stateam cu mainile si picioarele pe niste placute de metal, iar dupa aceea mi-a facut un tratament special ce consta in granule homeopate + tincturi naturiste, cum ar fi tinctura de brad, muguri de coacaz, chestii de genul. Ai putea incerca sa mergi acolo, macar te mai consultai cu un medic. Sanatate, pa pa!

| DarkBlood32 a răspuns:

1.Nimic.
2.Nu mai fa mult efort.
3.Nimic.

| DinnAdinnA a răspuns:

Pai poti sa le rezolvi pe toate cu ajutorul unde-i operatii de scoatere a uterului si ovarelor big grin
Atat!
Altceva, nimicwinking

P.S: daca faci aceasta operatie nu mai poti face copii, si menstruatia n-o sa-ti mai apara niciodata!