| Andreea9222 a întrebat:

Ce exercitii stiti ca trebuie facute cu circa 7/10 zile inainte de menstruatie pentru a reduce/diminua/elimina durerile menstruale de la burta/spate?
Dati pls mai multe detalii si durata in care se simte efectul.
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| adri16 a răspuns:

Cum pot fi evitate crampele

Cateodata metodele simple sunt cele mai bune pentru a evita disconfortul in timpul mentruatiei. Iata cateva solutii:

# consumarea unei cantitati mai mici de sare ajuta la reducerea fluidului;

# odihna sau somnul reduc starea de oboseala care creste in acesta perioada;

# exercitiile fizice ajuta la: reducerea durerii la femeile tinere (cauzeaza eliberarea unor substante chimice numite endorfine care au efect de calmare), imbunatatirea starii de dispozitie;

# consumati legume, cereale, nuci si fructe;

# mergeti la un salon de masaje.
# O baie cu apa calda spre fierbinte, in combinatie cu aromoterapia, o sticla cu apa calda sau o patura electrica asezata pe abdomen, in zona lombara si a spatelui, sunt, adesea, remedii extrem de utile pentru anihilarea crampelor.

Sportul contribuie la marirea cantitatii de oxigen din sange asigurand o imbunatatire a circulatiei la nivelul pelvisului.

Hormonii din organismul tau sunt foarte sensibili la dieta. Crampele indica deseori o alimentatie necorespunzatoare. De aceea este necesar sa mananci sanatos si sa faci cat mai multa miscare.

Contractiile musculare si coordonarea lor de catre sistemul nervos sunt tinute sub control de 2 minerale: calciu si magneziu.

Asadar, in perioada menstruala este recomandata administrarea acestor doua minerale, dar si a altor substante cum ar fi:

# complex de vitamina B;
# vitamina E;
# coenzima Q10.

Sa bei

* Ceaiurile din plante (capsune, mure, frunze de zmeura,
trandafiri si urzici) pot reduce fluxul excesiv de sange.
* Ceaiul de galbenele sau de cretisoara, baut cu o saptamana
inainte de ciclu, calmeaza durerile menstruale.
De evitat:

# tampoanele interne (multe femei au constatat ca tampoanele interne intensifica durerile menstruale);

# consumul de carne rosie, zahar rafinat, lapte sau grasimi;

# cafeina (creste tensiunea si subtiaza vasele de sange).