| Andreea930 a întrebat:

A folosit cineva bicarbonat de sodiu pentru albirea dințiilor? Eu folosesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, bicarbonatul se poate folosi pentru albirea dintilor, mai exact pentru indepartarea resturilor de mancare ramase in fisurile microscopice de pe zmaltul dintilor.
Bicarbonatul se foloseste doar o data (maxim 2 ori) intr-o saptamana, pentru scurt timp, dupa care se clateste foarte bine gura! Altfel poate distruge zmaltul!

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Eu îl folosesc de 2 ori pe zi, și a început să îmi curgă sânge dintre dinții. După aceea m-am spălat pe dinții cu parondontax

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

De 2 ori pe zi e PREA MULT!
Daca dai atat de des, se distrug si dintii, dar si gingiile sufera.
Maxim de 2 ori intr-o saptamana, pana ce se curata (dispar petele negre), dupa care se face doar curatire de mentinere (odata la 1-2 saptamani)!

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Mersi pentru sfat! Ce pete negre? Eu am pete albe se fac, și dinții galbeni. Nu am fumat niciodată, de la suc pepsi cred că s au făcut așa

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Dintii au culoare galbena (mai exact crema), fiindca aceea e culoarea osului (dintelui) acoperit de zmalt.

Aceea culoare nu se poate albi prin curatire, doar chimic (distrugand structura osoasa, care se va slabi si se va sparge.

Petele albe sunt ramasitele bicarbonatului si locurile unde structura osoasa "a murit" deja.

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Ce pot face să am dinții albi și sănătoși? Dar nici când nu m-am spălat cu bicarbonat de sodiu până acum aveam tot așa

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Dintii sanatosi rareori sunt total albe, fiindca culoarea osului este usor galbuie.
Daca ar fi total albe, atunci ar fi uscati complet, n-ar mai fi viata in ele.
(vezi oasele vechi din morminte).

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Dentistul îi poate face să arate cum trebuie

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Intereseaza-te, din ce consta "albirea" dintilor la dentist (slefuire, substante folosite, functionarea si rolul acestora).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, Eu impreuna cu sare de bucatarie.

| Andreeush a răspuns:

Da, e foarte bun.
Eu beau bicarbonat de sodiu cu apă când am probleme cu stomacul.

| Andreea930 explică (pentru Andreeush):

Cum este și de băut? Nu este periculos nu se întâmplă nimic? Pentru dureri de stomac sunt pastile! Aveți recomandarea medicului să beți bicarbonat de sodiu?

| Andreeush a răspuns (pentru Andreea930):

Nu poți bea în fiecare zi, nu e recomandat.
Eu am un stomac mai sensibil și bicarbonatul de sodiu cu apă mă ajută.

| Felys a răspuns:

Tot timpul folosesc dar nu e pentru albirea dintilor ci pentru indepartarea microbilor si ciupercilor mai mult, oricum eu il folosesc si amestecat cu sampon pe cap, e foarte bun

| Andreea930 explică (pentru Felys):

Pentru ce este bun de cap? Mătreață?

| Felys a răspuns (pentru Andreea930):

Da,matreata,descuamarea pielii capului, la mine este foarte eficient, il folosesc absolut la fiecare spalare pe cap de mai bine de doi ani si nu am mai avut probleme

| AC4S4 a răspuns:

Eu nu folosesc, dar am auzit de la mai multe persoane ca folosesc. Parerea este, in general, pozitiva.

| danaieladaniela a răspuns:

Da folosesc, dar iti recomand sa nu folosesti zilnic deoarece iti strica smaltul dintilor