| YoannahKlaudia a întrebat:

A folosit cineva Isotrexin gel? Am fost la farmacie sa cumpar o crema pentru cosuri si farmacista mi-a sugerat isotrexin gel, dar nu stiu cum se foloseste, pe el scrie ca dupa folosire se pot folosi si produse cosmetice dar dupa ce ma dau cu el simt ca imi arde fata..la modul ca ma ustura rau de tot si se face ca o masca si ma strange... e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Mai exista? La un moment dat disparuse.
E foarte bun (cel mai bun topic) dar isotretinoinul nu-i chiar asa usor de tolerat de catre piele. Am inteles ca au aparut generatii noi care sunt mai usor de suportat, dar doar un SUA.
Asteapta-te la inflamatii, usturimi si descuamari ale pielii.

| YoannahKlaudia explică (pentru IMC90):

Dar stii cumva daca il aplic in mod corespunzator? e normal sa se stranga ca si cum ar fi o masca?

| IMC90 a răspuns (pentru YoannahKlaudia):

N-am folosit niciodata.

| IMC90 a răspuns:

Uite aici mai multe info : http://lisnic.net/......cneei.html

Asta e, traim in lumea a III-a, mai dureaza pana apar si la noi ultimele generatii de medicamente...

| AnnAnarchy a răspuns:

Coincidenta face ca eu il folosesc chiar in perioada asta, de vreo cateva saptamani.
E indicat sa-l folosesti seara, dupa ce te speli pe fata si ai pielea curata. Aplici un strat foarte subtire pe piele, si nu-ti face griji. Usturimea e normala. Cel putin pe mine nu m-a deranjat chiar asa de tare. Dar daca inainte de aplicare iti storci vreun cos sau te zgari, o sa doara ca dracu ( am patit si asta ). Si efectul de masca e probabil de la faptul ca folosesti prea mult. Mai mult nu inseamna ca va trece mai repede. Stiu ca vrei sa scapi de cosuri la fel de repede ca oricine altcineva si-o sa te sacaie ce-o sa-ti zic acum, dar trebuie sa astepti. Foloseste crema si in 2-3 luni vei scapa de cosuri ( cel putin asa mi-a spus dermatologul ). Bafta

| Ionuttzwar a răspuns:

Salut!
Trebuie sa te dai PUTIN si sa intinzi bine bine bine tare de tot, pana nu ramane nimic altfel incat nu te mai strange fata si nu cad ciuciuleti dinaceia de gel uscat.
Daca te dai mult te poti irita!
Nu il folosii impreuna cu cosmeticele, cel mai bine e sa te dai seara cand te culci apoi dimineata te speli.

| DbetaX a răspuns:

Buna! Si eu am folosit si inca folosesc isotrexin. Asa mi s-a intamplat si mie. Prima data cand m-am dat cu el nu aveam nimic, dar apoi am inceput sa am ce ai si tu. Stai calma! Nu o sa dureze mult chestia asta, o sa treaca in timp. Din punctul meu de vedere este foarte bun! Nu mai am cosuri cum aveam inainte si am fata mai "curata" ca sa spun asa! Inainte sa te dai cu isotrexin spala-te bine pe fata, eu ma spal cu apa calda pentru a-mi deschide porii, si dupa da-te! Sa nu te dai cu foarte mult gel ...La mine rezultatele sau vazut in doua saptamani maxim.