| Radandam a întrebat:

A mai luat cineva Quarelin? Este prea tare pentru un copil de 18 ani? Si daca rod pastila,pentru ca nu inghit pastile, are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti-a recomandat un medic asa ceva sau le iei tu asa din cap?
Noi ceilalti cand ne doare capul luam antinevralgic si trece imediat.
Daca ai ceva probleme gen migrene accentuate zilnice, dureroase etc si medicul ti-a recomand acest medicament poti sa iei altfel nu as lua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar atât poți să pățești. O nimic toată.
---
Cele mai importante efecte adverse sunt cele induse de metamizol (agranulocitoza, leucocitopenie, trombocitopenie, anemie hemolitica, soc anafilactic, eruptii pe piele si mucoase). Reactiile alergice pot aparea chiar dupa cateva administrari lipsite de complicatii. Simptome de agranulocitoza: febra, frison, angina, dificultati la deglutitie, inflamatii orale, nazale, faringiene, genitale si anale. in acest caz se impune imediat intreruperea tratamentului. Trombocitopenia: apare sub forma diatezelor hemoragice si/sau petesiilor pe piele si mucoase. Simptome ce pot anunta un soc anafilactic: transpiratii reci, scaderi ale tensiunii, ameteala, slabiciune, dispnee si decolorari ale pielii. Simptome asociate pot fi: edemul fetei, urticarie, senzatia de presiune in jurul inimii, tahicardie si senzatii de extremitati reci. in cazul unei boli renale preexistente sau a unui supradozaj, pot aparea: oligurie tranzitorie, anurie, proteinurie sau eventual nefrita interstitiala. Reactii aditionale de hipersensibilitate: toxicodermie cu eritem, urticarie, edem, congestia mucoaselor cavitatii bucale, nazale si gatului. in doze mari, cafeina poate excita sistemul nervos central si poate irita tractul gastrointestinal.
---

| NYØ2002 a răspuns:

Are si un copil de 40 de ani care are pe strada la mine.CICA COPIL LA 18 ani?
La 18 ani esti major aproapr adult