| anonim_4396 a întrebat:

A urmat cineva tratament cu SOTRET 10?

Mia fost si mie prescris de un medi dermatolog!

Daca, da A functionat la voi V-a trecut acneea (cosurille)! explicatii va rogtongue:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Prietenul meu a urmat un tratament pentru acnee. A inceput primele 2 luni cu Sotret, dar a avut foarte multe efecte adverse: uscarea tegumentelor si a mucoaselor, in mod excesiv (pana la exfoliere, in special pe fata - obligatoriu sa folosesti crema hidratanta), caderea parului, depresie, slabiciune musculara, lipsa libidoului, modificarea analizelor de sange etc. Medicul dermatolog i-a spus sa isi cumpere Roaccutane (Sotretul era gratuit) pentru ca are mai putine efecte adverse si l-a schimbat din a treia luna.Intr-adevar si analize sunt mai ok si nu i se mai usuca asa pielea si nu mai are stare depresiva. Ia 30mg pe zi. Au trecut 6 luni. Avea o acnee nodulo-chistica infernala pe tot spatele (desi are 24 de ani, avea acnee), insa acum are un spate extrem de curat si de fin. Ideea este ca la sfarsitul tratamentului trebuie sa ai un numar de mg/kg/corp (minim 120mg/kg/corp) pentru a fi sigur ca nu mai apare. El trebuie sa tina cam 1 an, adica inca 6 luni, desi i-a trecut.
Desi este un tratament extrem de controversat, a dat roade. Era permanent o sursa de infectie spatele lui.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iau sotret 10 de o luna jumatate, cosurile au mai disparut, insa luna aceasta mi-a intarziat menstruatia 1 saptamana jumatate... e posibil oare sa fie din cauza pastilelor? voua vi s. a mai intamplat asta!? raspundeti. mi va rog, sunt foarte speriata straight face

| lifelooksbetterinspring a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a intarziat menstruatia in prima luna de tratament cu 2 saptamani, dar incepand cu a 2a luna, revine la normal.
Iau Sotret 10 de 3 luni si acneea a disparut, am ramas doar cu cateva cicatrici, de care d-na dermatolog a spus ca se va ocupa la sfarsitul tratamentului.
Per total, sunt foarte multumita de tratament.

| Dovetrill13 a răspuns:

Am avut rezultate foarte bune cu Sotret 10. L-am luat impreuna cu essentin/hepatoprotect timp de 6 luni. Si poti sa-ti spun ca sunt f multumita. E adevarat ca ti se usuca si sensibilizeaza pielea, buzele si ochii dar rabdarea e rasplatita. Pentru buze am folosit baneocin unguent de fiecare data cand mi se uscau. Iar ca sa evit uscarea tegumentelor, doctora mi-a recomandat sa beau cel putin 2. 5 l de apa.Gresesc, nu e doar o recomandare, ci e obligatoriu. Apa e vitala in tratamentul asta. Iar dupa ce termini tratamentul astepti 1-2 luna pauza pentru a-si reveni pielea. Dupa ca sa dispara semnele doctora mi-a preschis Retin-a, crema si glicol A, tot crema.

Mentionez ca tratamentul a fost prescris de dermatologul Dr. Ghita Alina de la Polimed Apaca. Ti-o recomand, e foarte bun dermatolog.