| anonim_4396 a întrebat:

Acel vaccin special impotriva cancerului de col uterin este bun, adica nu exista efecte secundare? Eu mai demult am auzit ca se facea in scoli vaccinul obligatoriu, dar in unele cazuri unele fete chiar au murit. :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un vaccin impotriva virusului HPV care produce cancerul de col uterin. Din milioane de doze, cate au fost administrate, o singura fata din America a murit, avand o afectiune anterioara grava care, se pare, a fost agravata de vaccin. Asta, in timp ce mult mai multi oameni mor inecati cu mancare (si totusi continuam sa mancam), iar in Romania mor in fiecare zi 5 femei din cauza cancerului de col uterin (avem cea mai mare incidenta din Europa)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Orice medicament, indiferent de forma de administrare are și efecte secundare!
Dar dacă efectele negative sunt mai mici decât efectul terapeutic, nu este un pericol.
Trebuie să ai analizele la zi, să nu fi alergică, să ai o stare de sănătate bună, recomandare medicală, etc.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

In ceea ce priveste efectele secundare ale acestui vaccin, rapoartele primite includ o gama extrem de variata de simptoame, precum:
- febra;
- stari de ametela;
- stari de voma;
- dureri usoare pana la moderate;
- umflaturi;
- iritatii;
- senzatie de mancarime;
- inrosirea zonei unde a fost injectat vaccinul;
-stari de lesin;
- reactii alergice;
- inflamarea glandelor;
- sindromul Guillain-Barre;
- dureri de cap;
- dureri musculare;
- stari de oboseala si slabiciune.
http://www.i-medic.ro/......ganismului

| ZoeyMe a răspuns:

Sora mea a facut si nu a avut nimic.Cateva zile a fost speriata si ea, dar nu-ti fa grji.Iti recomand sfaturile lui Legiuitoarea si Brigaela.Succes!

| Alle23 a răspuns:

Iti recomand sa nu incerci...

| Lifeno4 a răspuns (pentru Alle23):

De ce? deci are efecte secundare?

| Alle23 a răspuns (pentru Lifeno4):

Niste colege de'ale mele au facut...au avut niste stari...de ameteala etc. Deci da. efecte secundare happy

| Lifeno4 a răspuns (pentru Alle23):

Aa, dar au facut obligatoriu sau ca au vrut ele, (si-au inceput viata sexuala) se face vaccinul la o anumita varsta?

| Alle23 a răspuns (pentru Lifeno4):

Nu.aveau 10 ani ele. nici o fata nu vroia. erau 2 fete...atat...nu au fost obligate

| Lifeno4 a răspuns (pentru Alle23):

Aha, mersi. Dar daca o fata si a inceput viata sexuala si vrea sa si faca vaccinul poate sa moara? Sau i se poate intampla ceva?

| Alle23 a răspuns (pentru Lifeno4):

Probabil. sincer, asta nu stiu.

| Alle23 a răspuns:

Dar eu ti'as propune sa nu il faci. nu se stie ce se mai poate intampla cu viata ta. (doar daca il faci tu). ai fi un fel de cobai. nu se stie ce se mai pun inmedicamentele acestea.ai putea muri de exemplu... daca au pus ceva in ele.

| SuperVipy a răspuns:

Inainte de a auzi diferite pareri cel mai bine este sa asculti parerea unui medic.Cu siguranta este singurul in masura sa iti spulbere indoielile si sa iti dea cel mai bun raspuns