| stillhartu a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul impotriva cancerului de col uterin? M-am gandit sa imi fac acest vaccin insa intr-un fel imi e teama. E eficient sau neeficient? As dori raspunsuri si de la cele care au facut acest vaccin si sa imi raspunda despre efectele secundare si ce anume v-au convins sa il faceti. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod cert, vaccinul previne infectarea cu HPV, virusul care este demonstrat ca produce 99% din cazurile de cancer de col uterin. El este eficient, daca peste 5 ani te vei revaccina, atat de eficient, incat practic va reduce colosal numarul cancerelor de col uterin.
Eu l-as face daca nu as sti ca unicul meu partener sexual (sotul meu) este HPV negativ, deci practic nu am cum sa ma infectez.

6 răspunsuri:
| ioana181 a răspuns:

Eu am ales sa nu il fac. E aparut de prea putin timp pentru a putea fi declarat eficient. Si vaccinul in sine nu e impotriva cancerului de col uterin ci impotriva unei tulpine HPV de care se zice doar ca ar provoca cancerul de col. Tu alegiwinking

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Pey eu l`am facut big grin de vreo luna si ceva. Dar nu e doar o dozawinking. Eu am facut abia una.si mai mai am doua. Dara pana acum nu am avut nimic. Doar o durere de mana laughing. In bratul stang til face. Eu zic sa-l faci.winking

| Katiee^^ a răspuns:

Este eficient. Eu l-am facut ( toate dozele ) si nu am nimic. Nu am avut efecte secundare, dar m-a durut toata ziua in locul acela. Ce m-a convins? Nu pe mine, ci pe mama. Este medic si a vorbit cu mai multi doctori care i-au spus ca este bine sa-l fac. Are o prietena care a dat 130 lei pe toate dozele ca sa i-l faca fetei ei. Deci eu zic sa-l faci.
@jimena: Mai bine taci decat sa spui prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu 20 de fete de clasa a 4-a, a6-a si a7-a care au facut vaccinul.Anul trecut si anul asta.Iti garantez ca nu au avut niciun fel de reactii adverse. Absolut deloc. Iar eficienta este de 100%. In SUA se face din 2000 si toate persoanele urmarite au si acum un nivel maxim de anticorpi.Parerea mea e ca merita facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În prospectul celor două vaccinuri impotriva cancerului de col uterin, Gardasil/Silgard si Cervarix nu se afirmă faptul ca previn aceasta afectiune, probabil pentru a nu fi chemaţi producătorii în judecată în cazul în care s-ar demonstra contrariul. Ei susţin însă că vaccinul protejează împotriva infecţiei cu patru dintre cele peste 100 de tulpini pe care le are virusul HPV.

Specialiştii consideră că sistemul nostru imunitar poate inactiva virusul, numai că în peste 80% din cazurile cu leziuni canceroase apariţia lor este legată de: fumat, obiceiuri alimentare, iradierea, administrarea de anticonceptionale, steriletul, somn insuficient, stres fizic şi psihic, consumarea substanţelor cancerigene incluse în alimente.

Dar principala cauză a infecţiilor o constituie relaţiile sexuale cu mai multe persoane.

In concluzie, eu nu as face vaccinul si nu recomand nici altor fete sa il faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de curand se va face si la baieti acest vaccin.
Spunea cineva mai sus ca "il testeaza pe noi ".
Sa stiti ca medicii care fac acest vaccin declara mai "sus " doar numarul de vaccinuri efectuate, nu si numele persoanelor care au fost vaccinate. Unele primesc adeverinte la mana ca au fost vaccinate, altele nu, altele le pierd.
Nu se fac studii in Romania /experimente cu acest vaccin.Studiile au fost facute cu ani in urma, sunt concludente, si daca americanii prin FDA-ul lor au acceptat vaccinul, atunci e clar ca e sigur si nepericulos! La ei e interzis si algocalminul, care aici se foloseste la greu, asa ca, daca acest vaccin era periculos, in niciun caz nu s-ar fi facut acolo.
Ca trebuie rapel dupa 5 ani, inca nu s-a stabilit. In state se face din 2000, asa ca, daca era necesar rapelul s-ar fi stiut pana acum.