| Alexandru250201 a întrebat:

Acnee severa trece de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Victoria18 a răspuns:

Eu am scapat cu sapun de sulf de acnee severa si semnele ei si ăstia pe aici iti zic ca doar dermatologul te rezolva. Oameni care nu au patit niciodata asta dar dau sfaturi aiurite. Du-te! Du-te sa iti dea un rahat de crema, care nu e buna de nimic. Cam asa fac toti dermatologii. Iti zic eu, spalate cu sapunul acela, nu le mai rupe, stoarce si incearca sa nu iti atingi fata cat de mult posibil. Doar cu mainile curate. Te speli dimineata si seara cu apa rece si sapun. Umplii fata de spuma si la urma clatesti si tamponezi cu prosop curat. In cateva saptamani o sa ai rezultate chiar vizibile. Ti-o zice una care plangea cand se uita in oglinda. Acum nu imi vine sa cred ca un rahat de sapun m-a rezolvat.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acneea trece de la sine?

Desi aceasta prejudecata este adanc inradacinata, experienta arata ca, dimpotriva, tratamentul prescris de dermatolog este absolut necesar.

Un medicament eficace trebuie sa aiba neaparat efecte secundare?

De obicei, pacientii sunt convinsi ca un medicament eficace trebuie sa aiba imediat un efect neplacut, ca: mancarimi, arsuri, descuamare (jupuire) si inrosire.

Nimic mai gresit! Medicamentele trebuie dozate in asa fel incat sa nu produca efecte secundare nedorite; daca acestea apar, intreruperea tratamentului, la indicatia medicului, este salvatoare. Cortizonul pus pe ten duce, in timp, la inrosirea pielii si aparitia unor pustule, care cauzeaza acneea cortizonica

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, va trebui sa mergi la un dermatolog sa iti dea tratament.

| Kerre a răspuns:

Acneea nu va trece de la sine. Va trebui sa mergi la un dermatolog sa iti dea un tratament.

| Alexandru250201 explică:

Pai si cam ce tratament o sa-mi de-a si catr o sa dureze?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Iti va da o crema/ masca sa te ajute.

| DOOOPX a răspuns:

Nu, consulta un medic dramatolog, iti va recomanda o masca.
Succes!

| Claudia10girl a răspuns:

Nu trece de la sine. Eu am incercat mult timp sa scap de acnee si am reusit dupa ce medicul dermatolog mi-a recomandat tratamentul natural de la Vervory. La mine au functionat, mi-au vindecat tenul.

| Iuliana_Ramona_1998 a răspuns:

In general da, depinde si de alimentatie!