| SoferBun a întrebat:

Am aproape 18 ani, 1.82 si am acnee si ginecomastie. Cum as putea scapa de aceste probleme? Trebuie sa mai astept si vor trece de la sine? Funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Ginecomastia reprezintă strict țesut mamar, nu grăsime - aia e pseudoginecomastia și apare la persoanele supraponderale și obeze. Sunt din păcate dezechilibrele hormonale care pot da ce descrii tu până la vreo 21+ ani.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un dermatolog este mai potrivit pentru a-ti spune si a-ti da un tratament adecvat.

| Adry05 a răspuns:

Du-te la dermatolog cel mai bine, e cea mai sigura metoda si-ti va spune un tratament exact pentru problema si tenul tau.

| SoferBun explică (pentru Adry05):

Ceea ce am eu e o problema hormonala, ma gandesc ca poate e din cauza pubertatii si vor trece peste 1-2 ani.

| toleagiulia a răspuns:

Ginecomastia se poate indeparta chirurgical dar si prin sport (sala..bagi piept varul meu a avut aceeasi problema..in prezent arata mult mai bine...s-au micsorat foarte bine. dupa 2luni de sala.Acneea poate fi eliminata prin hidratarea cu apa.2 l de lichide pe zi si sa faci infuzie, sa intre aburul in fata laughingcu diferite plante..vezi ce plante ajuta pentru asa ceva si vei fi bine.