| Clamidia a întrebat:

Acum 1-2 ani am fost la dentist ca sa-mi fac o măsea. Nervul mi-a fost scos, am făcut tratament de canale etc.
De câteva zile ma doare când mananc.
A trecut cineva prin asta? Ce s-a întâmplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai infectie la baza dintelui, sau la gingie.
Trebuie sa mergi la stomatolog sa-l verifice.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că o măsea are mai mulți nervi. Poate că i-a scăpat vreunul
(dacă ești sigur că e aceeași măsea)

Eu zic că ar fi bine, ca mâine, la lumina zilei, cu ajutorul unei oglinzi, să îți verifici si măselele alăturate. Chiar si cea aflata deasupra/ sub măseaua care crezi că te doare. De multe ori, durerea emană și ne putem înșela. Am pățit-o si eu cu o măsea. Medicul s-a ocupat de ea, ca un perfectionist. Nu avea motive să mă mai doară, iar eu il chinuiam pe doctor, tot la fel, cum ma chinuia si măseaua pe mine.
Reveneam din doua n două ore la cabinet (după ce efectul anestezicului dispărea), să mă plâng că iar mă doare insuportabil. Fiindcă așa era! Nu credea. Până când, m-am trezit cu o înțepătură, simtită până in inima, si l-am auzit zicând: "Vezi? E alta! Ai o carie, abia vizibilă, fix deasupra celeilalte!"
Si a avut dreptate. Nu au mai fost probleme...

| salieri84 a răspuns:

Ti-a fost plombata, dupa tratamentul de canal? Exista posibilitatea ca maseaua in cauza sa fie infectata in lipsa plombei, sau, sa fi fost tratata necorespunzator. O vizita la stomatolog si o radiologie dentara, ar elucida misterul.

| Clamidia explică (pentru salieri84):

Este plombata. La stomatolog nu pot sa merg din cauze personale.

| salieri84 a răspuns (pentru Clamidia):

Atunci mai mult ca sigur, nu a fost tratata cum trebuie. Ideea e ca nu ar trebui sa stai cu ea asa, mai ales ca te doare. Risti complicatii urate.