| Antonies a întrebat:

Acum 2 ani am facut operatie de apendicita si de atunci nu mai pot alerga mai mult de 30m/40m pentru ca ma ia o durere, iar daca ma fortez sa continui deja devine o usturime de nesuportat. In momentul ala daca ma pun jos, 2 minute cam asa apoi nu mai am nimic, sa zici ca ma doare si cand stau. Dar daca reiau sa alerg, daca ma lua dupa 30/40m, a doua oara incepe durerea mai repede. Ma deranjeaza mult la orele de sport, mai ales ca acum trec pe clasa a 9. a si nu stiu cat de intelegator o sa fie profesorul, cel din generala ma lasa pe margine cand nu puteam. Daca spun cuiva ca ma doare de la operatie incepe si rade spunand ca operatia e facuta acum 2 ani si nu are treaba, dar eu stiu ca de atunci nu am mai putut alerga la nici.o ora de sport. De la ce o fi? Se poate trata gen daca alerg zilnic atat cat pot, sa ma obisnuiesc sau trebuie sa merg la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Incearca prima data cu un corset / burtiera stransa aplicat/a peste burta, mai ales pe zona aceea. Ai avut vreodata si hernie? Daca vezi ca este la fel, atunci mergi la un internist sa-ti faca un ecograf (nu doare!) sa vada cum este locul acela... Este posibil sa fi facut aderente la operatie si astea nu pot fi scoase decat cu o noua operatie, daca te deranjeaza! Nu te ingrijora, trebuie intai vazut ecograful si apoi ti se va spune ce este acolo. Ce te rog? Sa nu mergi la medicul care te-a operat ci mai cere parerea si altui specialist. Uneori suntem asa de bagati in situatie ca nu mai vedem marginile, adica ce-i important! Numai bine!