| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 luni m-a luat o durere de stomac groaznica, fix de ziua mea. Durerea a durat cam 3-4, am reusit sa scap de ea dupa ce am mers la spital. Acolo doctorii au spus ca am o grastroenterita si ca va trece in maxim 1 saptamana. Am luat medicamentele prescrise si asa s-a intamplat. Nu am mai avut nici o problema decat niste arsuri dupa ce mancam, beam apa minerala. Am inceput sa ma ingrijorez, deoarece durerile incep sa fie constante, mici, dar constante. Dupa ce beau ceva cu acid simt ca imi ia stomacul foc. M-am gandit sa merg sa imi fac un bariu, dar am auzit ca ajuta sa fie depistat doar ulcerul nu si gastrita. Endiscopia pare sa fie singura metoda in cazul unei gastrite. Este dureroasa? Ce gust are bariul? Vi s-a intamplat ce am patit si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai bea acid! E posibil ca aciditatea din stomac sa fie destul de mare, iar atunci cand bei ceva cu acid, pH-ul acid creste.
Incearcao cura cu tinctura de bitter suedez (o gasesti in plafar/farmacii). Inainte de masa, ia o lingurita de tinctura amestecata cu 250 ml de apa.
Iti va rezolva problema.
Multa sanatate!

| andrw1929 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat ce ai patit tu dar mie in 1saptamana mi-a trecut fara medicamente!
Toate cele bune!