| bebbe22 a întrebat:

Acum 2 zile m-am lovit la genunchi.Era foarte umflat la inceput dar am pus gheata si vad ca umflatura s-a mai dus dar s-a invinetzit si mai este umflat un pic.Imi este frica sa nu fac apa la genunchistraight face Sa consult un medic? Sau nu este nevoie? Astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Nu, nu este nevoie sa consulti un medic. Puneti daca mai este umflat o compresa cu apa rece, ud-o mereu cum simti ca ti se usuca, pentru vanataie date cu crema dupa baie, o crema de corp si vei masa usor locul, altfel vei pune muschiul lovit in miscare. fa si niste exercitii cu picioarele. happy. ca sa pui muschiul si sangele din acel lor in miscare tongue

3 răspunsuri:
| drpopa a răspuns:

Este vb de un hematom, poti aplica local unguent cu Heparina 50000 ui, asta va reduce edemul si aspectul de vanat, poti de asemenea sa folosesti local unguent cu piroxicam, ketonal etc. dar daca nu l poti mobiliza, si edemul nu cedeaza (umflatura) atunci trebuie sa consulti medicul.

| Deea a răspuns:

Nu cred ca este nevoie sa consulti medicul, doar daca nu iti trece umflatura intr-o saptamana maxim 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu