| MmoooTtttt a întrebat:

Salu TPU! Am 14 ani si jumatate si am o problema, daca ma poate ajuta cineva. Aproximativ de 4 saptamani, ma jucam cu mingea(ratele si vanatorii) cu niste prieteni si eu eram vanator.Deodata, am calcat putin stang pe picioru din stanga si am cazut pe jos, m-am lovit la picior/fund/maini, dar eu am continuat sa ma joc pentru ca nu era asa de grav, adica ma durea putin dar nu asa de rau.Cand am ajuns acasa, ma dezbrac si vad picioru umflat langa osul acela micut jos de tot, la piciorul din stanga. Eu am asteptat, am zis ca na, imi trece peste noapte. Cand m-am trezit, picioru tot umflat era dar nici chiar asa ca in seara trecuta, dar la maini si la fund nu m-a mai durut nimic.
Eh, dupa 4 saptamani, piciorul tot mai este putin umflat, dar in acest timp am mai studiat si am mai pus gheata/apa rece(cam 3-4 zile 20 de minute am tinut) acolo si a inceput sa se mai dezumfle, dar din ce am citit eu, unii spun ca trebuie sa pun gheata si sa stau in pat/sa nu ma ridic sau sa nu fortez piciorul. Faza e ca nu prea pot sa nu merg, adica, eu la varsta asta fac treaba pe acasa (stau la casa)(mut niste lemne, pietre, in ultimul timp am fost prin padure mai car niste lucruri, imi mai ajut parintii, etc. treburi de astea). Stiu ca anii mei nu trebuie sa fac efort mare sau sa ma fortez, dar eu realizez asta si chiar nu ma fortez, poate rareori sa car ceva mai greu dar cu ajutor(am ceva masa musculara si forta pentru ca eu mai ridicam greutati acasa (gantere), faceam exercitii, dar m-am lasat acum jumatate de an si am reinceput sa fac).
Vreau sa stiu parerea voastra ce ar trebui sa fac, va rog sa fie niste raspunsuri serioase. Daca trebuie sa stau mai mult linistit cu piciorul si cu gheata pe el, as putea pentru ca acum incepe scoala( sad ) si nu mai fac multe treaba pe acasa si merg la scoala cu masina, deci nu ma fortez asa mult la picior (3-4 km).
Nu as vrea sa merg la vreun medic, pentru ca eu nu cred ca este asa de grav, pentru ca nu ma doare piciorul, nu este rana, doar este putin umflat si nu imi este frica ca ma opereaza sau alte chestii sau ca trebuie sa platesc nu stiu cat, dar chiar cred ca nu este nevoie de un doctor(Adica cel mai probabil nu mi s-a rupt osul, sau s-a strambat/sucit /doar este putin umflat.)
Sper ca ma poate ajuta cineva, si scuze daca am scris asa de mult dar mie imi place sa scriu asa de mult, mai ales de pe keyboard de la PC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, pentru ca s-ar putea sa ai vreo fisura. Trebuie sa faci radiografie. Daca boala se invecheste este mai rau. Stiu acele retineri care le are cineva care nu se simte atat de rau, dar paza buna trece primejdia rea.
Daca nu ai nici o fisura sau o dislocare, atunci e putin mai dificil, deoarece medicii nostri nu se pricep cum se pricepeau odata anumite persoane care indreptau luxatiile, printr-o ungere si masare a zonei pentru a pune venele la locul lor.

| MmoooTtttt explică (pentru CodrutElian1990):

Salut, nu stiu daca o sa vezi acest mesaj ( dupa 2 o saptamana de la intrebarea aceea) am fost la un doctor s-a uitat si a pus mana in niste locuri si m-a intrebat daca ma doare, eu I-am spus ca nu(chiar nu m-a durut) si mi-a spus ca am avut o entorsa la picior, dar e pe terminare, a spus ca e bine factul ca am pus gheata/apa rece la picior si sa pun pana o sa dispara umflatura(nu mai are mult).Nu imi era frica nici e operatia, (daca era cazut, doamne fereste) dar nu stiu. Cred ca daca era o fisura sau ceva de genu, ma durea atunci cand ma apasa pe picior.(Nu mi-a zis el asta, dar asa ma gandesc eu)
Nu mi-a mai facut radiografie pentru ca a zis ca nu e cazul sa ma radieze pentru asa ceva.(am mai facut acum 2 ani la o mana si am auzit ca nu dupa 2-3 o sa inceapa sa te doara mana-picioru sau ceva de genu cand o sa fie iarna si o sa imi fie frig sau ceva de genu, nu stiu exact, doar ca nu e bine sa faci multe radiografii).
Oricum, multumesc de raspus, sanitate si numai bine!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MmoooTtttt):

E bine ca ai mers la medic, dar eu insistam sa fac radiografie.
Este un neadevar ceea ce stii tu despre radiografii. Eu am facut mai multe: la genunchi, coloana si nu s-a intamplat nimic.
Am un prieten medic fizioterapeut si l-am intrebat. Mi-a spus ca nu este bine sa faci mai repede de 3 luni fata de cea anterioara. Dar in caz de nevoie se face si mai repede.
daca mergeai la un ortoped, acesta sigur te trimitea sa faci "un film".
Faptul ca nu te doare unde a apasat se poate datora si faptului ca nu ai fisura, dar si faptului ca fisura s-a sudat. Pentru acest lucru este necesar 3-6 saptamani si depinde si de varsta: mai repede la tineri.
Dupa cate imi dau seama au trecut mai bine de 5 saptamani de cand ai avut accidentul. Inseamna ca ai avut o entorsa urata. Sa stii ca din cauza entorsei o sa te doara cand se schimba vremea.