| Meludu a întrebat:

sad Acum 2 zile nu stiu cum am reusit sa imi dau unghia peste cap, iar cum eu sunt ghinionista unghia mi s-a smuls aproape total. Mie imi este foarte frica de doctori asa ca mi-am bandajat degetul singura cu tifon steril si betadine. il desfac in fiecare zi si il dau cu dezinfectant si betadine iar unghia nu mi-a picat inca desi sunt constienta ca se va intampla acest lucru cat de curand. Problema este ca unghia "s-a lipit" oarecum de rana si imi este frica sa nu ma infectez. va rog frumos sa imi dati si mie cateva sfaturi despre cum sa imi ingrijesc unghia cat mai bine.
Trebuie sa precizez ca degetul s-a umflat foarte foarte putin, nu s-a invinetit si ma doare numai cand il ating big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te infectezi pentru că folosești pansamente sterile și un dezinfectant destul de bun. Continuă așa încă câteva zile și apoi protejezi doar cu pansament steril uscat.
Sănătate.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| Lysergide a răspuns:

Cel mai indicat e sa mergi la doctor. Daca nu continua cu pansamente si dezinfecteaza rana. Unghia ramasa, lipita, va cadea singura si o sa-ti creasca alta la loc.Dar daca se umfla degetul mai tare du-te la doctor.

| nooooc a răspuns:

Cel mai indicat e sa mergi la doctor