| AlexStefan1 a întrebat:

marti la ora de sport m-am lovit la degetul mare de la picior si s-a invinetit, ma doare cand il misc, azi dimineata era mai bine putin dar tot umflat a ramas, exista vreun risc sa-mi cada unghia? Cum pot trata degetul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ar fi bine sa faci un control.nu ne putem da seama, cat de grav poate fi. pune comprese cu apa rece ca sa se retraga umflatura si ia o aspirina, este antiinflamatoare

| AlexStefan1 explică (pentru katy):

Salut, momentan nu mi-a cazut, din vanat s-a facut roz ceea ce e bine, nu cred ca imi va cadea unghia si nici nu mai doare ca la inceput, aproape nu se mai cunoaste ca a fost lovit deci am incredere ca nu imi va cadea. Multumesc pentru raspuns.

| katy a răspuns (pentru AlexStefan1):

Isi revina, a suferit o lovitura puternica. Pune comprese cu apa rece, pana isi revine, sau o punguta cu gheata daca ai.Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cum te-ai lovit, daca degetul a fost strivit mai mult ca sigur o sa-ti cada si unghia, insa nu e asa dramatic precum suna. Daca ai dat doar cu spitul in ceva probabil nu o sa-ti cada unghia.

| AlexStefan1 explică (pentru CuriousStuff):

Am dat cu spitul in ceva.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexStefan1):

Probabil nu o sa-ti cada, dar nu prea ai de unde sa stii, insa cum am zis, nu e asa dramatic. O sa-ti fie zona de sub unghie mai sensibila pana iti creste din nou unghia, insa nu o sa te doara, o sa fie doar foarte incomod.

| AlexStefan1 explică (pentru CuriousStuff):

Salut, momentan nu mi-a cazut, din vanat s-a facut roz ceea ce e bine, nu cred ca imi va cadea unghia si nici nu mai doare ca la inceput, aproape nu se mai cunoaste ca a fost lovit deci am incredere ca nu imi va cadea. Multumesc pentru raspunsul tau.

| onyvirus a răspuns:

Al bagi in...