| Crs a întrebat:

Acum cateva saptamana am avut juma de fata umflata cu dureri foarte mari de masele. am presuspus ca e de la curent. spre final ma durea o singura masea. mi s-a desumflata fata de ceva timp. iar acum constat ca acea care m-a durut e umflata - la gingie acolo... cat timp am avut fata umflata am luat antibiotice si calmante ( desi nu isi faceau efectul ca aveam dureri groaznice). o avea infectie maseaua sau tot a ramas de la curent? Daca ma duc la dentist ce ar putea sa imi faca daca e umflata un pic. Cand apas pe umfaltura ma doare, cand apas pe dinte nu, decat o idee ca preseaza gingia. A mai patit cineva asa :-s? Mi-e si foarte frica sa ma duc la dentist. as vrea sa iau din nou antibiotic, dar nici asa nu cred ca e bine crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| FollowTheLight a răspuns:

Nu e de la curent.E de la masea, si da, trebuie sa mergi la dentist. Poate ai o carie si nici nu sti.Sigur maseaua e infectata.Sunt dureri cumplite de masea, si daca ai nervul afectat poate sa iti si cada.Du-te la dentist, nu e atat de rau.Pana la urma nu iti baga fierastraul in guralaughing Linisteste-te, tot ce poate sa iti faca e sa iti repare maseaua sau sa iti dea niste pastile. Daca nu te duci risti sa faci gingivita, si iti va curge mai mereu sange din gingie.Un doctor te va ajuta.Succeswinking

| Crs explică:

In urma cu 2 luni cred am fost la dentist si mi-a rezolvat toate cariile. aveam una foarte foarte mica la acea masea.dar nu aveam gaura in ea pana la nerv.doar la suprafata putin a fost curatata