| sTruNga a întrebat:

Acum o saptamana am fost la dentist, pentru salvarea unei masele, am fost trimis la radiografie iar de aici imi incepe dilema.

Stomatologul uitandu-se pe radiografie a vazut ca eu am prima masea de la canin in spate este de lapte (am 16 ani, iar nu mi-a crescut un moalr, in schimb mi-a spus ca am un premolar mai mare decat trebuie doar la dintii din partea inferioara ) iar cel definitv nici nu a iesit pentru a o impinge. Dupa ce ies de la stomatolog, trece o zi si fix la acea masea incepe o durere dar doar in jurul acesteia, am zis sa nu bag de seama ca m-a apasat el prea tare. Dar a 3-a si a 4-a zi m-a durut si mai tare iar acum imi simt gingia imflamata, umflata dar de la dinte in jos spre radacina, o durere insuportabila, iar eu nu stiu de ce am o senzatie ca acuma imi iese maseaua definitiva dar imi iese stramb, catre buza. Ce sa ma fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anoonym a răspuns:

Las-o sa creasca ceea care creste acum si dupa te duci si ti pui aparat dentar. nu ti s-a schimbat pana acum pentru ca ai mancat prea mult lapte! mult noroc si bafta

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că măseaua definitivă ( care vrea să iasă ) se află SUB cea veche, existentă încă - motiv pentru care va fi forţată să iasă STRÂMB!

Deci, TREBUIE să mergi la stomatolog să o scoată pe cea veche şi atunci măseaua nouă va ieşi drept.

Eventual, mergi la ALT stomatolog pentru o opinie secundară.

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Revino la stomatolog ca sa extraga maseaua de lapte si sa lase drum liber celei definitive.

| ElCommandante a răspuns:

Fara sa fac reclama gratuita nimanui iti sugerez un doctor stomatology foarte bun si care nu te omoara la buzunar ca majoritatea stomatologilor, intra pe site la el ia numarul de telefon suna si vezi ce zice, www.drtodosi.ro asa sa intrebi pe aici despre sanatate nu este tocmai ok pentru ca parerile unora care nu au nici macar o legatura cu domeniul nu este de bun augur...