| LoveIsMyDrug a întrebat:

Acum ceva timp (anul trecut laughing ) am avut Mononucleoza (Boala Sarutului). Am citit mai multe despre aceasta boala pe internet si am vazut ca scria, ca dupa infectie, virusul Epstein-Barr persista in nazofaringe si in limfocite toata viata, insa Mononucleoza trece de la sine.Sunt un pic confunza...acest lucru inseamna ca o sa fiu purtatoare a virusului Epstein-Barr? Adica o sa transmit acest virus prin saliva? Daca stiti mai multe lucruri despre aceasta boala sa imi spuneti si mie va rog happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Esti purtatoare al acestui virus si din pacate il vei avea toata viata. Nu e o problema grava, o mare parte din populatie il are sau se va infecta pe parcursul vietii cu acest virus. Dupa manifestarea bolii, virusul devine inactiv, insa se poate activa oricand si-l poti transmite prin saliva.
Cel mai important lucru de care va trebui sa te feresti este fumatul deoarece impreuna cu virusul Epstein Barr prezinta un risc crescut de cancer nazo-faringian. Nu e un motiv de panica, un foarte mic procent de oameni dezvolta aceasta boala, insa e un risc pe care trebuie sa-l ai in vedere.
Pentru a preveni reactivarea virusului, iti recomand un sistem imunitar puternic, sustinut de o alimentatie si un stil de viata sanatos.

1 răspuns:
| stephanny a răspuns:

Nasol.