| Mirela2000de a întrebat:

O problema. Prietena mea are virusul epstein -barr (mononucleoza). Se transmite prin saliva si doctorul i-a zis ca a scos virusul din ea. Dar pe net scrie ca ramane toata viata. Inseamna ca nu mai are voie sa se sarute niciodata cu nimeni? Va rog ajutati-ma.sad

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Are voie!
Majoritatea populatiei are virusul cantonat in limfociele B (tip de globule albe din sange) pe toata durata vietii.Este aproape sigur ca si tu ai avut mononucleoza, aceasta fiind confundata cu o infectie respiratorie de catre un medic mai putin experimentat( la varste mici, de sub 5 ani, copii fac des infectii respiratorii una dintre ele fiind, de fapt, mononucleoza!)

| Celcareajuta a răspuns:

Cand virusul este in stare inactiva acesta nu este contagios (exact ca si virusul herpes- care nu dispare niciodata din zona unde a aparut).

Puteti sa va sarutati linistite! (joking)