| Bittersweet_8364 a întrebat:

Acum vreo 4 ani de zile am avut "norocul" sa cada un dulap de bucatarie pus cam sus, fix in capul meu si de atunci am inceput sa am dureri de cap foarte dese.Am fost la control iar neurologul mi-a spus ca trebuie sa ma internez pentru ca aveam si pe moment dureri ff mari.Am stat internata, am facut analize, am facut o encefalograma la care mi s-a spus ca ar fi ceva dar nu se stie exact ce si sa ma duc sa-mi fac si o tomografie.Am facut-o cand am fost externata si mi-a iesit ca nu am absolut nimic.Problema este ca de ceva timp durerile mele parca au inceput sa fie altfel. Mi s-a mutat durerea la ceafa si ma doare ff tare pe la frunte si tample.Am impresia mereu cand ma aplec ca mi se misca ceva in cap.Stiu ca m-am exprimat aiurea dar nu stiu cum altfel sa va explic.Am dureri ff mari la ochi si am fost la oftalmolog dar nu am nimic.Ma dor cand ies afara si ii tin intre deschisi pentru ca nu pot altfel si asta chiar daca nu e soare.Recent am inceput sa simt pe langa durerile astea insuportabile de cap si stari de voma, ameteli.Am fost la doctor alaltaieri si mi-a dat un gel si niste antibiotice si mi-a spus sa revin peste 5 zile si sa-i spun daca nu-mi trec durerile sa facem analize mai amanuntite.Am luat antibioticele si parca imi este din ce in ce mai greata si capul simt ca imi bubuieeeeefrustrated Va rog frumos daca ar putea cineva care a trecut prin asa ceva sa-mi spuna cam ce ar putea sa fie si ce pot sa fac sa-mi mai treaca pentru ca numai suport...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu pe la 12-13 ani m-am dat de-a rostogolul pe scara. Am dat cu crestetul capului de treapta si am facut un cucui de toata frumusetea. Dar sunt un norocos, nu m-a durut aproape deloc.
Parerea mea este ca ai facut un hematom subdural, si nu este o problema ce poate fi amanata, ar trebui sa mergi acum la urgenta, nu mai pierde vremea pe la alti medici.

| Dannyjj a răspuns:

Simptomele pe care le descrii, sunt grave daca au aparut in urma loviturii la cap, nu vreau sa te sperii, dar medicul ar trebui sa ia problema in serios. Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, nu stiu nimic ce este de facut in aceasta situatie dar stiu ca nu este bine daca in urma unei lovituri la cap rezulta simptomele ameteli, dureri grave de lunga durata, stare de voma. Mergi si vorbeste cu neurologul.
Sanatate!

| emy a răspuns:

In mod normal, daca la tomografie nu a iesit, ar fi trebuit sa-ti recomandeun RMN; este mult mai performant decat tomograful.Numai ca, daca ai relatii, trebuie sa aranjezi sa-ti faca internarea(chiar daca nu stai in spital), caci altfel, trebuie sa platesti mulu.Asa,daca iti face formele de internare, ti-l poate face gratuit.Mult sanatate si multa bafta!

| luna a răspuns:

In general durerile de cap puternice sunt insotite de stari de voma si oboseala. Ochii au devenit sensibili din acelasi motiv.Analgezicile iti pot ameliora pentru moment durerea dar nu trebuie sa abuzezi. Sfatul meu este sa mergi la un medic specialist neurochirurg.Sa ai la tine toate analizele (radiografii.) facute pana in prezent. Este totusi posibil ca tot ce induri acum sa fie din alt motiv pe care inca nu il cunosti si nu neaparat de la lovitura.Multa sanatate si sper sa auzim de bine.

| Bittersweet_8364 explică:

Da the tiger.Se pare ca stii exact la ce ma refer.Si cand te apleci ai impresia ca ti se misca ceva in cap nu? Eu nu prea inteleg dc am ametelile astea si starile de greata... mie atat de rau in ultima vreme si toate astea vin odata cu durerile de cap.Ma simt din ce in ce mai rau.Mai obosita, am cearcane pe la ochi cu toate ca incerc sa dorm cand pot, stau lipita de chiuveta ca mi-e ca o sa vomit la fiecare 5 secunde si pe langa asta ma mai dor si ochii ca naiba.Si cand ma uit intr-o parte ma ia o ameteala de imi vine sa cad jos~x(. Mie imi este frica sa nu cumva sa-mi afecteze vedereacrying( Abia astept sa ma duc luni la doctora sa-mi faca ceva, orice numai sa-mi treaca pentru ca incepe sa-mi cam fie frica.

| Bittersweet_8364 explică:

Multumesc:*

| TheTiger a răspuns:

Salut.Eu am avut o problema la fel, mi s-a intamplat la 1 an.Am vrut sa ies afara cu mama mea si ea ma tinea de mana.Eu nu sitam sa cobor si am picat pe scari ca o minge (eu tineam o minge in mana si de aia am cazut ca nu m-a tinut ea), si de atunci, cam pana acum 3 ani, simteam ca am ca o minge si cand imi miscam capul sinteam ca se misca, dupa aia ma durea ochii(doar uneori) cand ieseam afara si batea vantu.Mai bine fa-ti o analiza amanuntita.Despre ochi, daca te joci mult pe calculator, incearca sa il mai reduci.Recunosc, si eu ma jucam mult pana vreo acum 1 an, si am invatat dc ma dureau ochii si ca eram rosii in jurul ochiilor. Acum ma joc cam o -2 ore(poate mai mult cu o ora) si ma simt mult mai minunat ca am aflat lucruri mai amuzante.In legatura cu analiza, te sfatuiesc sa iti faci o analiza muuuuult mai amanuntita pentru ca... cine stie ce ai lac cap...Bafta si imi doresc sa te vindeci, si sa nu i se intample la nimeni asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce chestie naspa, eu cand eram mic mi-a cazut radiou` in cap in timp ce dormeam...nu stiu ce sa zic de problema ta sad
sper sa te faci binewinking happy