| Daiana90 a întrebat:

Sunt speriata din cauza durerilor de cap.le am tot mai des, inca de dimineata.nu pot dormi bine, ma trezesc obosita si cu capul foarte greu.astazi am simtit in sfarsit ca am dormit insa dupa vreo jumatate de ora m-a luat durerea de cap dupa trezire.am luat un medicament intreg de cap, am stat intinsa asteptand sa imi treaca apoi m-a luat cu ameteli.am fost foarte speriata,eram pe punctul de a lesina,parca eram pe alta lume.mi-a trecut durerea de cap aproape total insa mi-a ramas starea de ameteala si,mai apoi,a revenit din nou durerea.tin sa precizez ca exact acum un an mi-am facut RMN si nu a iesit nimic,am facut si nu stiu ce analize neurologice si totul a fost ok, mi-am facut sapt trecuta analizele si toate sunt bune.deja nu stiu ce sa mai fac...deci durerile de cap sunt aproape zilnice,nu mai suport,traiesc intr-o frica continuaa, am inceput sa fiu terorizata si speriata de moarte...am tensiunea mica foarte scazuta, poate e si din cauza asta dar am baut si cafele si de toate si nu cred ca poate provoca asemenea dureri si asa de des.Chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva,trebuie sa fac cumva sa scap de boala asta de a crede ca am boli grave si sa nu ma mai gandesc la asa ceva, nu mai reziist crying
PS:am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi că și ficatul dă dureri mari de cap, fă o ecografie abdominalo-pelviană, tensiune intracraniană, tensiune intraoculară, etc.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Pentru ca sa te linistesti repeta investigatiile. Tensiunea mica da aceste dureri de cap.Sa stii ca, gandurile tale negative referitoare la sanatate, pot inrautati starea psihica, conducand la depresie, anxietate sau pierderea increderii si sigurantei de sine.O modalitate de a te descurca cu aceste ganduri este sa ramai implicata in activitatile care iti plac si care iti dau un sentiment de bunastare. Eliberaza-te de ele si mentineti o atitudine pozitiva, plina de speranta.Sanatatea ta depinde, in mod esential, de felul in care vei avea grija de ea!

| michael5813 a răspuns:

Hmmm...eu cred ca de fapt esti... meteo-dependenta! poate ca ai observat ca aceste dureri de cap se fac simtite la schimbarile de vreme dat fiind ca avem parte de primavara foarte capricioasa! ma gandesc la acesta posibilitate deoarece aceeas problema o am si eu cu deosebirea ca eu stiu de la ce ma doare! motive de ingrijorare? nu. este nevoie de medicatie atunci cand e nevoie si ma refer la flamexin pliculete, care se dizolva intr-un pahar cu apa. nu e rau la gust ( lemon ) si are efect rapid pe durata a 24 h fara a da dependenta. eu asta folosesc si se ia doar la nevoie nu se face un tratament pe o anumita perioada de timp asa ca incearca si garantez ca nu vei regrata!

| SyncMasterSA300 a răspuns:

Te inteleg asa da bine, am avut si eu asa perioada. Personal m-am dus la doctor ce mi-a dat niste pastile speciale, pe care le primeam inainte sa ma culc cu 15 minute, de obiceii ziua. Dupa o ora - 2 de somn, ma trezeam cu capul ca nou!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Du-te la medic, fă-ţi nişte analize mai amănunţite.
Te pup!

| IlincaToma a răspuns:

Ai fost la oftalmolog? Sa stii ca anumite afectiuni oculare(vicii de refractie) care se pot corecta cu ochelari, dau dureri de cap groaznice!

| guardian05 a răspuns:

Eu zic ca mai bine te mai duci la alti doctori si nu lua pastile dupa cum vrei tu, cere o reteta la doctor... nu stiu ce sa zic...