| caryyyy1425 a întrebat:

Ajutooor! Am un herpes gigantic pe buza de sus si am încercat toate remediile știute : cu usturoi, cu aciclovir crema si cu oțet! Nu mai stiu ce sa fac si maine trebuie sa merg la scoala si mi-e rusine sa ies asa din casa! Imi puteți da un sfat cu care ma pot vindeca peste noapte sau cum pot sa il mascheze ca sa nu se vadă? pur si simplu e hidos.e ca o besica mare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Nu ai cum sa te vindeci peste noapte si nici nu e indicat sa incerci sa il camuflezi. Crema cu acyclovir este eficienta daca o aplici la primele senzatii de arsura inainte de aparitia veziculelor ca sa stopeze eruptia. Acum e tardiv pentru asa ceva. Spala zona cu apa si sapun si asteapta sa treaca. Eventual lipseste o zi de la scoala daca jena sociala e atat de mare.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Pui un plasture antiherpetic peste si dai cu ruj pe deasupra... cel putin asa spune reclama ca functioneaza. Insa din experienta iti zic ca e posibil sa se mareasca eruptia si sa dureze si mai mult pana trece. Daca ai timp suficient, cauta pe net daca in orasul tau se fac tratamente cu laser pentru herpes pe undeva (cabinete stomatologice). In Iasi as putea sa iti recomand un cabinet. Practic iti usuca basicutele alea si se vindeca mult mult mai repede decat daca ai lasa sa treaca de la sine. Altfel, nu te stresa prea tare. Daca mergi asa la scoala nu o sa iti scada nota la purtare si nici nu o sa ai o bulina rosie in frunte. Toata lumea stie ce e ala herpes si niste oameni cu mintea la cap n-ar avea de ce sa comenteze. Este ceva ce se intampla oricui din cand in cand.