Întrebare recomandată | evowarr11 a întrebat:

De aproape 3 saptamani am o problema...Mi s-a facut un herpes la buza si nu imi mai trece....La inceput am pus pasta de dinti apoi o crema cu miere de albine dupa aia am cumparat de la farmacie o crema pentru herpes(Aciclovir) si nimic am incercat si cu un leac babeste cu coada de la pisica si tot nu trece ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa nu te mai dai cu toate prostiile. E normal ca punand pasta de dinti si creme sa lungesti mult evolutia. Aciclovirul este foarte eficient, daca te dai cu el inainte sa se formeze veziculele si in primele 4-6 ore de la formarea acestora. Tu ti-ai agresat herpesul in toate modurile posibile, e normal ca el sa mearga prost. lasa-l in pace macar o saptamana, da-te numai cu Aciclovir ca sa nu crape cojita formata si o sa-ti treaca

| IMC90 a răspuns:

Exista aciclovir si pastile daca crema nu-si face treaba.

| michael5813 a răspuns:

Multa lume face aceasta greseala de a freca pe herpes cu pasta de dinti sau otet! nu e bine deoarece acestea "ard " respectiva zona si nu fac deloc bine zonei afectate. de aceea e bine ca pana ajungeti la farmacie sa cumparati aciclovir in momentul in care simtit ca se intampla ceva acolo in coltul gurii sa frecati locul cu sare fina de bucatarie. nu se va mai dezvolta herpesul asa mare va ramane la stadiul de zgrabunta!

| danielaxyz a răspuns:

Unguentul de galbenele are efect sigur

| JustMusic a răspuns:

Feraca zona cu alcool tare sau cu bicarbonat pus pe o discheta demachianta sau pe capatul uni prosul umede, la mine functioneaza, o sa te usture oleaca dar it trece.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Cumpara de la farmacie zovirax. Mie mi-a trecut in 2 zile. Daca problema persista, consulta un dermatolog.
Bafta!

| laura81 a răspuns:

Ai nevoie de Valtex. Sunt pastle, destul de scumpe, dar foarte eficiente.
Daca iei 4 dimineata si 4 seara, imediat ce simti ca apare herpesul, se opreste pe loc din evolutie si nu mai apare.

La tine e deja aparut, asa ca iti recomand sa intrebi faramacista cum sa il administrezi.

| RuxyzLOL a răspuns:

Aa.exact asta am si euu! Come to me Bro!laughing straight face si eu am de 3 saptamani in drepta gurii si de cateva zile (o sapt.) mi s-a facut si-n partea cealaltaa! Am pus plasturi anti-herpes. straight face m-am dat cu un strugurel bun doar de cateva ori dar nimic! Nu stiu nici eu ce sa fac crying(

| emiliaalexandra a răspuns:

Eu tamponez zona cu alcool :vodca, whisky sau cu cafea rece.

| MihaiEddy93 a răspuns:

Du-te in orice magazin gen real, cora, carrefour sau megaimage si cumpara apa de gura Listerine. Daca ai pe interiorul buzei, fa gargara cam 30 de secunde, iar daca herpesul e pe afara, ia vata si pune pe ea aceasta solutie si apoi tamponeaza-ti buza.

| Stoian_Catalin_1984 a răspuns:

Pune plasture il gasesti la farmacie.iti pui acolo. Sper ca te-am ajutat.

| IncorrectUsername a răspuns (pentru Stoian_Catalin_1984):

Plasture la buza?laughing)

| Stoian_Catalin_1984 a răspuns (pentru IncorrectUsername):

DC ce are?

| IncorrectUsername a răspuns (pentru Stoian_Catalin_1984):

Pai cum ma sa pui plasture la buza, cand mananca ce face, cand se spala pe dinti ce face si tot asa...

| RuxyzLOL a răspuns (pentru IncorrectUsername):

LOL baii.da si-l pune ori seara la culcarewinking ori dupa ce mananca si bea si toate alea si sta potol cateva orewinking

| Stoian_Catalin_1984 a răspuns (pentru RuxyzLOL):

Normal no sa manance mereu si sa bea!

| DincaMihai a răspuns:

Pai fa asta:
-iti fierbi putina apa nici fiarta nici rece potrivita iti pui putin la herpes sa se inmoaie si iti dai cu crema pe care o ai.
Funda?