| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor. Am 15 ani jumate, iar fix acum un an mi-a venit pentru prima data menstruatia 2 luni la rand. Dupa aceea nu mi-a mai venit deloc, si a trecut deja un an...in fiecare luna am dureri,nu exagerate, de burtica, dezvoltata sunt normal...
Ar trebui sa ma ingrijorez? Niste sfaturi va rog? Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti inca mica, probabil nu este ceva grav. Totusi, ar fi bine sa discuti cu medicul de familie pentru o ecografie si niste analize de sange. NU ai nevoie, la varsta ta si fiind virgina de consultatie ginecologica, ci de ecografie pelvina si, mai degraba, de consultatie la endocrinolog

| alessia5158 a răspuns:

Nu cumva ai tinut cure de slabire sau ai o greutate sub cea normala in raport cu varsta si inaltimea ta?--- si astea pot fi un motiv al absentei menstruatiei (anemoree:http://www.romedic.ro/amenoreea).
Daca nu, este important pentru sanatatea ta sa mergi, intai, la un consult ginecologic

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic.

| Inkubus a răspuns (pentru Salontanul):

De ce urgent? adica pana la urma am doar 15 ani...mai este timp sa imi vina, nu stiu ce sa zic...

| Salontanul a răspuns (pentru Inkubus):

Durerile organismului semnifica ceva. In cazul tau semnifica ca ceva nu este in regula cu asta. Cum sa-ti vina o data la un an?! Nu vezi ca este o problema? Nici n-ar fi trebuit sa astepti atata! Trebuia sa mergi la doctor in primele 2-3 luni. Ti-a raspuns "bursuc001" (desi copiat de pe net) mai amplu. Mergi urgent la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar putea fi vorba de o dereglare hormonală severă ( posibil o afecţiune endocrină ), sau de ovare polichistice sad

De obicei, în primul an de CM, sunt posibile întârzieri de câteva luni, dar NU sunt normale întârzieri aşa de mari!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Dar, nu pare să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău sad

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Bunicii mele i-a venit undeva la varsta de 14 ani tot asa de cateva ori apoi tocmai la 18, probabil ca asa se intampla in unele situatii, nu cred ca ai motive de ingrijorare

| sweetphilosophy a răspuns:

Se poate sa nu fie nimic grav si sa ti se regleze/normalizeze menstruatia dupa primul contact sexual sau chiar ar putea fi ceva grav.
Dar ca sa fii sigura spune-le parintilor tai ca vrei sa mergi la ginecolog

| StauSiinvat a răspuns:

Ceva este in neregula in cazul acesta. Daca menstruatia apare in mod obisnuit mai des de 21 de zile sau nu apare deloc doua luni la rand, ar fi bine sa consultati un medic. Sper ca te-am putut ajuta

| Oana_Jrr_1990 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog... Poti sa ai probleme care trebuie tratate repede...