| Floreenofficial a întrebat:

AJUTOR! Am o problema la degetul mare de la piciorul stang.Mi-a aparut ca o umflatura dar usoara pe partea din stanga degetul este umpicut mai mai rosu decat celelalte 4, unghia e jumatate alb/galben cu jumatate roz.chestia e ca daca apas pe unghie mai ales in partea de jos ma doare.Treaba e ca eu CEDEZ PSIHIC! In noiembrie anul trecut am patit aceeasi chestie la degetul mare de la celalalt picior.Acolo insa lucrurile au fost mult mai complicate si vreau sa stiu daca pot preveni ce am patit atunci sa nu mai ajung la asa ceva.Imi iesea o chestie verde din unghie ca sa zic asa si degetul era foarte rosu si cand am fost la spital mi-au scos toata unghia pe viu, iar acum dupa 8 luni de atunci mi-a crescut abia un pic mai mult de jumatate de unghie, ca sa nu mai spun ca a fost foarte dureroase acele momente atat fizic cat si psihic.Chestia e ca atunci imi si iesea o chestie verde din unghie si era si rosu tare.Ieri mi-a iesit din degetul astalalt putin putin de tot verde, dar acum nu mai am, dar cum am zis am o mica umflatura in partea stanga a degetului.Nu arata foarte rau degetul, dar ma doare.Mai ales daca ating unghia cu ceva e jale.Ce sa fac sa nu se mai ajunga inca odata la scoaterea unghiei? Ar fi la un interval de doar jumatate de an! Mai am vreo mica sansa? Tin minte ca am vazut la TV odata o reclama cu nu stiu ce produs pentru ingrijirea unghiilor. Emotiile ma devasteaza, nu vine sa cred ca traiesc inca o data cam acelasi cosmar.Sa tai unghia sau sa o las asa? Sa ma duc la spital? Ma voi duce daca o sa ma doara tare in continuare,dar mai mult ca sigur mi se va scoate iar unghia,of,of, of! Daca se intampla chestia asta o sa ma doboare de tot, adio cu sperantele mele. sad
Toate funditele din lume! :* sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anddreeaaada11 a răspuns:

Cred ca e unghie incarnata.
Acum cateva saptamani am avut si eu aceeasi chestie, umflatura rosie si ma durea.
Am inmuiat piciorul in apa cu sapun ca sa curat ca aveam si puroi si sa dezinfectez, apoi peste deget am turnat iod - este in farmacie - am imbibat bine unghia in iod si am lasat`o 5 min asa cu iodul, apoi am turnat Exoderil ( tot la farmacie gasesti ) si am pus un plasture deasupra, de`ala cu rivanol care tot l`am imbibat in Exoderil, apoi am acoperit cu pansament si am lasat asa peste noapte.
A doua zi era ceva mai bine si am repetat aceleasi chestie mai multe zile la rand si mi-a trecut.

Sper sa te ajute! :*

| Floreenofficial explică (pentru Anddreeaaada11):

Suna foarte bine.Cred ca o sa-l aplic! Dar ti-a zis cineva de el, nu-i asa? Nu-i cred ca te-ai apucat tu deodata sa amesteci aceste "ingrediente" la nimereala..., nu?

| Anddreeaaada11 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Pai de iod zicea pe net ca e bun pentru problema cu unghia, iar de Exoderil mi s`a zis la farmacie ca tot e bun pentru asa ceva, si apoi iodu` e ca un dezinfectat, Exoderilu` tratament si a mers. Sper sa mearga si la tine.

5 răspunsuri:
| christabell a răspuns:

Am avut si eu in copilarie.Medicul pediatru mi-a recomandat (o sa radeti)mamaliga sa-mi pun pe deget! A fost eficace.Altele:"trage "o rosie mica pe deget, ea va extrage puroiul.Mai este si gasesti la farmacie unguent Carpicon.Sa-ti treaca repede!

| Empathizer a răspuns:

Ai un panaritiu. Poti incerca sa iei antibiotice (intreaba medicul care e cel mai potrivit) si sa pui local comprese umede cu rivanol. Daca problema persista, tot vei avea nevoie de curatarea chirurgicala a locului. Nu amana prea mult, ca iti poti pierde falanga cu totul daca te duci prea tarziu la chirurgie. Unghia va creste la loc dupa interventie, chiar daca destul de incet.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

BunahappyEu in locul tau as merge la doctor chiar daca o sa faca ceva mai mult sau mai putin dureos fiindca dupa aia o sa ajungi sa plangi de durere si o sa iti para atat de rau ca nu ai fost la medic... sper ca te-am ajutat, puphappy:*