| fetitafrumoasa a întrebat:

Ajutor!
Dureri de dinti! Ce sa fac?
Le am cam de catteva zile. Am luat nurofen forte, bioflu sirop, urechea infundata, ma spal pe dinti de 3-4 ori pe zi dar tot ma doare. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

3-4 ori pe zi e prea mult. Îți pot răni gingiile.
Îți recomand să nu mai folosești Nurofen Forte (care de fapt e Ibuprofen de 400mg). Ibuprofenul (care e substanță activă în Nurofen) e mult mai ieftin și are același efect. Cel mai corect e să mergi la medic! Eventual pân atunci poți folosi niște remedii naturiste - http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-durerea-de-dinti

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| nico097 a răspuns:

Sa mergi la dentist, dantura e cea mai dureroasa, daca stai asa nu scapi de durere.Multa sanatate.