| laurentiu999 a întrebat:

Ma doare in gat, si am o amigdalita umflata, si am luat nurofen forte, credeti ca e bun pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deusfarm a răspuns:

Nurofen forte ( 400 mg ) are efect antiinflamator si este indicat in situatia data - maxim 3 comprimate pe zi administrate intotdeauna dupa masa; pe langa nurofen trebuie sa mai iei un dezinfectant local - tablete pentru supt - tantum verde, hexoraletten, faringosept, decasept sau strepsils - oricare dintre ele sau poti folosi hexoral spray oral - cate un puf de 3-4 ori pe zi, dupa masa, nu mananci si nu bei nimic dupa aplicare 15-30 minute; daca nu se rezolva asa, medicul iti va prescrie un antibiotic - de cele mai multe ori nu este cazul si un antiinflamator ( nurofen ) + tratament local este de ajuns

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mai laurentiu999! Amigdalita nu se poate umfla! Pentru ca e o boala! Poate vrei sa spui ca ai amigdalele umflate! Mii de scuze pentru corectie!

| intensivemania a răspuns:

Orice antiinflamator este bun combinat cu faringosept sau septolete / strepsils 3 zi.

| vladimir74 a răspuns:

Hexoral spray