| Maria_Sara_1991 a întrebat:

Ajutor! Pe mama o doare burtica si este constipata. O mai dor si picioarele... burtica o doare de ieri de pe la ora 9-10, a avut si febra 38, 4. I-am pus supozitoare cu glicerina, durerea de burtica nu i-a alinat-o, dar i-a trecut febra, iar la scaun nu a iesit deloc pana acum ...Si nu poate nici dormi deloc a dormit doar 2 ore. Va rog, ajutati-ma pana o sa o duc la medic astazi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O durere care persistă, NU e semn bun! Dacă are febră, în corpul ei este o infecție. Ajut-o să ajungă direct la Serviciul de urgență (fiecare oraș deține așa ceva), poate e o criză de fiere, pangreas, ficat etc
Oamenii de acolo sunt de specialitate, îi vor da un calmant și durerea o să cedeze în cinci minute. Îi va face o radiografie abdominală, o colonscopie (dacă e cazul), clismă etc
La Urgențe, totul se face pe loc, nu prin bilete de trimitere, ori alte proceduri care pot dura la infinit (când te doare ceva), până îți vine rândul la programare.
Ce aș fi făcut eu, în locul dânsei... Aș fi luat probabil un Dulcolax (laxativ, tabletă), aș fi luat un NoSpa și... aș fi cerut ajutorul medicilor, dacă durerea ar fi continuat. Îi doresc sănătate multă!

| Maria_Sara_1991 explică (pentru floresdemayo):

Din pacate am fost cu ea la urgenta dar nu i-a facut absolut nimic...

| floresdemayo a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

E posibil. Probabil, mama ta a fost sinceră și a spus medicului că durerea e veche, adică a început cu o zi în urmă, sau cu câteva zile în urmă. Ei refuză astfel de cazuri, mai exact, te trimit la medicul de familie. Altfel spus, dacă mama ta a putut "să reziste" cu durere atâta timp, n-are decât să reziste și în continuare, până ajunge la med de familie. Sunt inumani, adeseori.
La Urgență se primesc doar cazurile grave, accidente de orice fel, care se întâmplă RECENT. Dacă ești un om sincer și spui că durerea a început cu o zi în urmă, deja ești respins!
Azi medicul de familie probabil nici nu lucrează de Sf Andrei, deci are motiv să meargă din nou la urgență, să solicite tratament pană la venirea medicului de familie. Să spună că are dureri cumplite, altfel NU se ocupă de ea! Du-te cu mama ta, insistă, nu o lăsa cu durere!

| Maria_Sara_1991 explică (pentru floresdemayo):

I am facut o clisma si e un pic mai bine

5 răspunsuri:
| Sixx_Klaw_1997 a răspuns:

Incearca sa ii dai ulei de ricin, sare amara de la farmacie, sau poti intreba farmacista happy

| shepzev a răspuns:

Du-o la medicul de familie sau chiar la spital.