Întrebare recomandată | LSMM a întrebat:

Ajutor! Sunt anxioasa, a inceput sa-mi fie frica de orice si am in cap scenarii ciudate. Mi-e frica si sa ma uit la un film, am senzatia ca toate la care m-as uita ma prost dispun si le resping pe toate. Aud de asemenea zgomote cateodata, sunt irascibila, mai mult ca oricand parca si ma invinuiesc mereu pentru orice.
Nu-s noi simptomele astea, n-am avut niciodata incredere in mine, doar simt ca s-au agravat lucrurile... Poate fi doar o impresie/am pase proaste mai des decat de obicei sau e cazul sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Incearca sa-ti schimbi stilul de viata. Nu te mai uita la filme sinistre sau la stiri,gaseste-ti doar ocupatii care sa-ti faca placere,inconjoara-te de oameni care te binedispun,asculta muzica vesela,antrenanta,vizioneaza comedii, etc. In general gaseste-ti activitati care sa-ti tina mintea ocupata cu ceva util si placut ca sa nu te mai gandesti la scenarii.
Daca te vei inconjura doar de prieteni vei vedea ca poti avea incredere in oameni.
Ultimul sfat si punaccentul ca e doar un sfat, nu trebuie sa te superi ca spun asta, dar poti merge oricand la un psiholog. Nu trebuie sa-ti faci complexe din cauza asta, in ziua de azi mersul la psiholog a devenit ceva absolut banal. Merita sa incerci.Eu zic sa nu te ingrijorezi deocamdata. Faptul ca ti-ai pus intrebarile pe care ti le-ai pus indica faptul ca esti pe drumul cel bun.
Succes!

| Xpressurself a răspuns:

Nu te acuz de nimic ci doar iti spun ca daca fumezi iarba sunt efectele care apar de la acest drog. asadar efectele secundare ale consumului de canabis sunt stari paranoice si schizofrenice. nu da dependenta asa ca poti renunta la vointa. trebuie sa spui gata si sa nu mai accepti deloc acest viciu. daca este vorba despre altceva te rog sa ma scuzi, cu siguranta ii va fi altcuiva de folos.
ca sa intelegi cum sta treaba cu increderea in tine. totul porneste de la ganduri. asa cum gandesti asa ajungi sa simti. cand vei intelege viata se va schimba. insa nu este suficient doar sa gandesti. trebuie sa si actionezi chiar daca nu esti sigura ce se va intampla, macar ca sa ajungi sa vezi daca merita sa nu sa mergi pe un anumit drum.
asadar gandeste pozitiv, evita orce substante care nu-ti fac bine (apropo, urmezi vreun tratament?), cauta solutii, atentie, solutii pertinente si realizabile de catre tine, si actioneaza. a actiona este la fel de important ca a gandi pozitiv si a cauta solutii.
cat despre filme, te asigur ca ai dreptate si nu ti se pare. majoritatea filmelor sunt facute de satanistii de la hollywood. de ce te miri? cauta show-uri si alte chestii sa urmaresti la tv sau pe net. comedii samd. pana atunci uite cateva filme bune

groundhog day (1993)

the opus https://www.youtube.com/watch?v=8KCk8NvHn68

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

The Wedding Ringer (2015)

10 RULES FOR SLEEPING AROUND 2014

cu timpul ai sa pe gasesti doar pe acestea.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Last Vegas (2013)

poti sa-mi scrii daca vrei, am sa te ajut sa tii fruntea sus.

| Tinna666 a răspuns:

Nu e normal sa ai starile astea si ar trebui sa consulti un psiholog..intre timp iti poti lua un animalut de casa(un catel vesel si prietenos de exemplu) ca sa iti distraga atentia de la temerile tale, si nu mai sta toata ziua in casa..ies pe afara, plimbate si daca consideri ca iti este teama de cei din jur pot incepe cu iesiri in in locuri mai retrase..pe parcurs incearca sa comunici.fa lucruri care sti ca te fac fericita, mananca o inghetata daca te face fericita, orice.

| OchisorVisator a răspuns:

Nu vreau sa iti propun nimic, pentru ca nu stiu destule despre acest subiect. Dar te incurajez sa vorbesti cu un psiholog despre asta (nu pentru ca ai fi nebuna, cum ar putea crede unii, ci doar fiindca el ar stii mai bine ce se intampla si cum o opresti.)

| Narccii a răspuns:

Nu stiu cum sa iti zic ...nu prea e normal sa ti se intample astea ori sunt in capul tau ori mintea iti joac feste nu stiu ce sa iti spun du-te la un psiholog, si ai vorbit cu parinti explica-le situatia sunt sigura ca va fi bine daca te duci la un control nu te gandi la chestile alea ps sper ca te-am ajutat

| clarutay a răspuns:

Mai bine nu te ingrijora! Spune asta unui phsiholog!