| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU! De câteva luni am anxietate, în special OCD, la început a fost mai greu,pana cand am invatat sa o controlez, dar totodată pe lângă starea de frica,vinovăție, rusine excesivă si gânduri negative, am si niste sentimente ciudate as putea spune.
OCD se lega in general de persoanele dragi mie, acum nu mai e asa de sever.
Dar de fiecare dată când imi aduc aminte de cei dragi sau de ce iubesc, simt o stare de neliniște, frica...o stare anxioasa in general si totodata o durere in suflet. Stiu ca aceste gânduri intruzive date de OCD, sunt doar in capul meu si sunt scenarii negative false, dar totusi, nu inteleg de ce am aceste sentimente, eu vreau să îi iubesc pe cei din jurul meu si sa fiu o persoană buna.
Așadar, voiam să vă întreb dacă a mai trecut cineva prin asemenea situație si daca stie cineva de la ce se datorează aceste sentimente ciudate, nu-s tot timpul, dar is.Multumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simt o stare de neliniște, frica...
Cum o simți?
o stare anxioasa in general,
Cum o simți în general?
si totodata o durere in suflet.
Te poate durea în gât. Dar durerea în suflet cum o simți? Unde în suflet?
vreau să îi iubesc pe cei din jurul meu. Cum vrei să îi iubești? Ce faci și ce simți tu când iubești pe cineva?
si sa fiu o persoană buna. Cum vrei să fii bună, mai exact, mai precis?
de la ce se datorează aceste sentimente ciudate.
Cum adică se datorează? De unde vin? Vin de la tine. Tu le creezi.
Cum le creezi pe ele, tot așa poți creea altele, acelea pe care le dorești.

| Name239 a răspuns (pentru sadrian46):

Păi normal ca eu le creez, dar nu stiu de ce, si probabil e doar anxietatea care își joacă rolul

| sadrian46 a răspuns (pentru Name239):

Anxietatea tot tu o creezi. Ea nu este ceva autonom.
Nu le ai tot timpul. Există un un moment când ele apar. Încearcă să sesizezi acel moment și analizează atunci ce vezi ( în interiorul tău sau în afară), ce auzi, ce simți. Dacă în acel moment schimbi ceva din ceea ce vezi auzi, simți, le vei putea controla.

| KR0N5TADT a răspuns:

Mergi la AJOFM, iar ei îți vor da răspunsul corect.