| danasivali a întrebat:

Ajutor TPU
Am 13 ani si 7 luni si nu am menstruatie. Imi cam este rusine sa vorbesc despre asta cu prietenele deoarece toate de la mine din clasa au.Imi este jena deoarece si fetele mai mici ca mine au, Nu sunt prea dezvoltata si sunt cam slabuta. Am cateva fire de par subrat si am si secretia aceea.Nu stiu ce sa fac, credeti ca imi va veni curand. Va rog sa nu imi raspundeti cu : Ai rabdare sau O sa iti vina si tie. ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca s-ar putea sa imi vina la scoala. Deci credeti ca va mai intarzia mult? Si daca vine la scoala ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry15 a răspuns:

Nu-ti fa griji, la unele vine mai repede, la altele mai tarziu. Am o prietena exact de varsta ta, slabuta, si i-a venit doar de o luna. Cum am zis, nu trebuie sa iti faci griji. Poate sa iti vina peste cateva saptamani, la fel de bine poate intarzia inca un an. Bucura-te ca nu ai aceasta problema lunara, e un chin laughing. Si ca preventie pentru scoala... sa ai la tine un absorbant pentru orice eventualitate sau poti folosi acele absorbante zilnice. Eu in zilele in care imi vine la scoala merg la cabinetul scolii si cer o scutire pentru ziua respectiva(spun ce e si ca vreau totusi sa plec acasa). Dar pana iti vine, ia doar mici preventii precum astea, in rest, bucura-te de viata big grin

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Auzi, tu vrei sa faci copii acum? Sau ce?
Ca nu prea inteleg de ce dracu cineva ar vrea sa aiba menstruatie, daca nu vrea sa faca imediat copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

menstruația apare până la vârsta de 16 ani. nu e o rușine că nu ți-a venit. crede-mă că o să te saturi. bucură-te că încă n-a venit. o să-ți vină, nu-ți face griji, fiecare corp se dezvoltă diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off mai ai rabdare, nu i nimic. Da ca iti venea pe acum era sa te saturi...ca in fiecare luna trebuie sa ai grija. Daca nu iti vine pana la 16 ar trebui sa vezi un medic. Varsta medie pentru menstruatie e de 14 ani. Deci mai ai asa ca bucura-te de viata. Nu iti fie jena, fiecare se dezvolta diferit. Daca vine la scoala nu e nimic. Probabil iti va veni peste vreo cateva lini sau probabil peste un an sau doi. Pana atunci oriunde ai merge i-a cu tine in geanta cate doua sau trei absorbante si poarta blugi mai des. Sa mergi la baie de vreo doua trei ori pur si simplu sa verifici daca nu a venit ca altfel poti sa te murdaresti si devine rau. si zile prietenelor tale ca nu e nimic super sau nimic special daca le-a venit menstruatia. Succes sper ca te-am ajutat!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sorry 16 ANI, am gresit cand am scris

| Chiran_Catalina_Ana_1972 a răspuns:

Ciclul tb. Sa vina pana la 16 ani.
vorbesteel. Cu mama ta sau chiar cu tatal tau