| Labirintdesentimente a întrebat:

Ajutor, TPU! sad Am o masea care s-a infectat foarte grav(Cea din dreapta jos). Am avut acum ceva timp o problema cu un dinte si am fost la stomatolog. Cand a vazut maseaua care ma doare acum, s-a mirat foarte tare. In fine. Aceasta masea a inceput sa ma doara foarte tare si se mai si misca (era de lapte). Ieri am scos-o, dar durerea nu a disparut. Ba chiar din contra. Nu mai suport durerea sad Dupa ce am scos-o, s-a umflat gingia si am observat ca au ramas niste colturi. Dar nu stiu daca e de la maseaua cazuta sau de la cea care urmeaza sa ii ia locul. Si in locul in care a fost maseaua a ramas un cerc rosu. Mama mi-a cumparat un antibiotic care face sa dispara puroiul. Inainte de asta am inghitit si fiole de algocalmin. M-as duce la stomatolog, dar imi e foarte frica, avand in vedere cat de grava e situatia crying( Si in plus, ce imi poate face daca maseaua deja a cazut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sosostore a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica, eu cand merg la dentist ii zic dinainte sa imi faca anestezie sa nu ma doara, o sa iti amorteasca gura si nu mai simti nimic, si daca iti este foarte frica stai cu ochii inchisi. eu asa procedez si inainte imi era foarte frica de ei.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca iti e frica de stomatolog, mergi la popa. Macar sa nu mori fara impartasanie.

| johnnny123 a răspuns:

Crezi ca daca nu mergi la stomatolog situatia se va imbunatati de la sine?

Iti spun eu: nu. Din contra, se va agrava. Iar infectiile in zona aia pot provoca probleme mult mai serioase, nu doar legate de dantura.

Nimanui nu-i place sa mearga la dentist, dar dentistii exista pentru un motiv. Asa ca lasa cremele, algocalminul si frectiile cu apa sfintita si du-te sa-ti rezolvi problema cat mai repede. Este singura solutie

| Labirintdesentimente explică (pentru johnnny123):

Mama are trei astfel de masele carora le-a ramas radacina inauntru si nu are niciun fel de problema cu ele. Sunt constienta ca fara medic nu rezolv nimic. Dar pur si simplu nu suport durera extractiei crying

| sosostore a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

Nu ai de ce sa iti fie frica, eu cand merg la dentist ii zic dinainte sa imi faca anestezie sa nu ma doara, o sa iti amorteasca gura si nu mai simti nimic, si daca iti este foarte frica stai cu ochii inchisi. eu asa procedez si inainte imi era foarte frica de ei.

| matrix100 a răspuns:

Lasa intrebarile de genul asta pe TPU si du-te la dentist

| Labirintdesentimente explică (pentru matrix100):

Am fost la stomatolog si am aflat ca era o masea permanenta si radacina a ramas inauntru. crying( Cand am aflat, am si plecat crying( Nu imi pot imagina durerea cand o scoate broken heart(

| slowbeat a răspuns:

Foloseste ceai de salvie caldut, el dezinfecteaza si calmeaza durearea. Clateste-ti gura cu acest ceai de mai multe ori. Si fa ti curaj sa mergi la stomatolog, e foarte important.

| Smile0212 a răspuns:

Du te la stomatolog. De ce sa iti fie frica? vrei sa se faca și mai rau?!? Daca nu ai fost multumit de acel stomatolog du te altundeva happy Cu curaj! LASA FRICA ACASA;-)

| Labirintdesentimente explică (pentru Smile0212):

Mi-e teama ca nu voi putea suporta durerea la stomatolog sad Am aflat ca acel coltisor ramas este de la maseaua cazuta sad Si ma doare ingrozitor crying