| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorrr! E viata mea in joc, sunt disperata, acum multe zile au inceput dureri de anus puternice, ba ma lasa, ba ma ia, ba ma ustura, ba ma junghie, iar noaptea ma trezesc din ora in ora cu dureri mari si usturime si junghiuri in zona anusului...trebuie sa stau in picioare maxim 10 minute sa treaca.Asta mi se intampla de cateva zile bune... Acum cateva zile am facut treaba mare(stiu ca e penibil ce zic) doar cu ajutorul unui supozitor, mentionez ca atunci deja aveam simptomele acelea in jurul anusului. De atunci am facut numai "dopuri" pana in momentul de fata.Mi-e frica sa nu ajung la spital din cauza constipatiei si din cauza simptomelor de anus(mentionez ca de multe ori ma si mananca anusul). Ce afectiune am in zona anusului si cum o tratez? Iar pentru constipatie am mancat fructe, am baut ogroaza de apa, am facut miscare dar degeaba, plus ca am mancat ogroaza dar tot nu impinge sa ies afara.Ma simt penibil de ce zic aici dar vreau ajutor urgent, mi-e frica. Mentionez ca simt umflata zona anusului si cand apas ma doare. Funda! Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, se pare ca din cauza constipatiei ai facut hemoroizi.
Daca nu sangereaza, atunci inca nu este problema, DAR va trebui sa te speli bine dupa fiecare scaun cu apa si sapun, dupa care sa te ungi subtire cu unguent HEMORSON.
Lasi cca. un jumat de ora sa se absorbe in piele (dezinfecteaza si inmoaie zona). Trebuie sa dai si in jurul anusului, unde este iritat!
Tot de la farmacie cumperi si cateva supozitoare cu glicerina, ti se va explica cand- si cum sa le folosesti (pentru inmuierea scaunului).

Sa nu mananci nimic ce face constipatie: orez, banane, afine etc.
E recomandat sa mananci multe MERE decojite si razuite, lapte (caldut), fructe coapte (portocle, mandarine, must de struguri sau struguri fara samburi etc.), adica mancaruri care inmoaie scaunul.
Cu un jumat de ora dupa mancare poti inghiti se 2 linguri de ulei virgin (de floarea soarelui sau de masline) care inmoaie de asemenea scaunul.

Daca dupa cele de sus nu ai scaun nici in continuare timp de 3 zile, mergi urgent la medic pentru investigatii!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rezolva problema cu constipatia mancand mai multe supe si ciorbe si cu laxative. Apoi, daca vrei, exista in Ungaria un unguent care se numeste Reparon si costa catre 2000 de Forinti (circa 30 lei). Eu m-am videcat cu el punand un pic pe un supozitor Hemorzon. E adevarat ca sunt foarte aproape de Ungaria si imi este destul de usor sa-l procur.

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Mananca alimente cu fibre, bea lichide si cand e de mers la toaleta nu tine ca-ti faci mai rau. Spalate bine dupa fiecare scaun si viziteaza medicul de familie care daca va considera ca e nevoie te va trimite la un medic specialist.Nu amana vizita la medic sa nu faci complicatii.

| MichaelKinGzZz a răspuns:

Din punctul meu de vedere cel mai bun și recomandat lucru pe care poți sau pe care ai putea să îl faci este să faci o vizită la Doctorul de Familie sauuuu la un Doctor de specialitate deoarece aceștia sunt în mai mare măsura să îți ofere ceva pentru aceasta problemă.

| roboscoiler a răspuns:

Bea bere si dupa bea lapte si ai sa vezi ca iti trecewinking