anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si o problema cu anusul. Dupa fiecare scaun, simt cand ma sterg o umflatura destul de mare langa anus care nu doare. Dupa o ora daca pun mana numai exista. Scaune cu sange nu am... usturimi si arsuri cred ca am, dar cred ca e din cauza constipatiei mele. ce pot face? Si e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi sa nu fie un inceput de hemoroid fie el extern sau intern. Ce poti face? Bea multe ceaiuri si o schimbare urgenta la stilul tau de viata. In primul rand alimentatia trebuie sa fie una usoara. Orezul si branza constipa cel mai mult. Asa ca mai usor cu aceste doua.

Am avut si eu problema ta. Poate mai grava decat atat pentru ca aveam si scaun cu un pic de sange. Picura in vasul de la toaleta. Ma panicam mereu. Si nu am fost la medic. Dar toate au fost ok dupa ce am facut o schimbare in alimentatie. Si lichide multe pentru ca acestea ajuta la "evacuare". O "evacuare" pe uscat provoaca iritatii, mancarimi chiar si hemoroizi. De aceea si la TV spune sa consumam 2l de apa in fiecare zi.

0 răspunsuri: