| Alex12345678900987654321 a întrebat:

Am 12 ani, 1, 60 si 65 de kilograme sunt cam gras, asa ca as vrea sa slabesc.Mam apucat sa fac exercitii dimineata si seara si sa merg in parc cu bicicleta.Dar cred ca fara alimentatie buna nu fac nimic.As vrea sa imi dati sfaturi! Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

La varsta ta nu ai de ce sa slabesti mai stai 3 ani si fugi la sala...de preferat e sa ai cu 10 kg mai mult decat inaltimea ca sa ai un corp `musculos`
Insa daca vrei sa agati gagici de 18 ani la 12 ani renunta la paine mananca doar iaurt piept de pui peste nuci alune branza orez si cu ce te mai indoapa mami tau, fa lunea flotari miercurea genuflexiuni si vinerea tractiuni, alergare de 2-3 ori maxim pe saptamana... daca-ti spune unul sa nu faci sala ca ramai mic poti sa-l injuri si cum a zis amicu johnny bi renunta la zahar, sucuri si dulciuri ca-ti strici dintii si abdomenul
Oh si daca iti place vreo gagica lucreaza la personalitate, citeste carti nu la dat kilograme jos.o sa ai timp la 18 ani sa-ti tot sculptezi corpul

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

La 12 ani asta e o preocupare formidabila. esti in crestere, 5 kg in plus = Z E R O.

fa sport ca e sanatos, dar pastreaza ideea de hobby, nu obsesie pentru slabit.

cat despre alimentatie: renunta la zahar, sare (sucuri, dulciuri, bomboane si orice contine sare/zahar si/sau inlocuitori) si painea alba (alege neagra/graham/integrala). aaaatat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| Alex12345678900987654321 explică:

Nu prea imi sunt de ajutor raspunsurile,, Alearga mult,,.

| Laura331 a răspuns:

Ai dreptate, alimentatia conteaza foarte mult. Cu bicicleta, ca sa vezi ceva diferenta trebuie sa si pedalezi nu sa dai doar o tura, doua de parc. Ai nevoie de cel putin 1 ora de pedalat la aproximativ 15 Km/h ca sa mai arzi din calorii.
Sfaturi despre alimentatie sanatoasa (ni diete!) gasesti pe www.cum-sa-slabesti.savy.ro

| claudi112 a răspuns:

Trebuie in primul rand sa alergi foarte mult, si mai ales da-te la in sport! big grin

| claudi112 a răspuns:

Alearga foarte mult