| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, a venit vara, si mama nu ma lasa sa ma epilez pe picioare. Acum se poarte pantalonii scurti, si cum sunt foarte inalta, parerea ea e ca mi-ar sta bine sa-i port. Dar nu pot, deoarece mama nu ma lasa sa ma epilez pe picioare. La soare nu se prea vede, se vede un puf blond. Ce pot sa fac ca sa o conving sa ma lase sa ma epilez?

Funda + vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ℬaby a răspuns:

Buna, IpodColorat!

Eu cred ca ar trebui sa o coningi spunandu-i :
-ca te simti iritata cu acel puf
-ca vrei sa arati si tu mai bine
-ca ai vazut alte fete(cel mai bine spui ca o persoana apropiata) care s-au epilat de la varsta de 12 ani (o varsta mica, gasesti tu), iar mama lor le-a lasat, chiar ele le-au indrumat.

happyMult noroc!

11 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca te bronzezi se decoloreaza, asa ca daca e doar un puf blond si nu se vede nu e obligatoriu sa te epilezi. Plus ca puful ala iti protejeaza pielea si o vei avea mai frumoasa peste cativa ani daca mai astepti un pic. Daca tii neaparat, atunci iti cumperi benzi depilatoare si te descurci singura - dar probabil ca nu e cazul inca. Sa nu cumva sa dai cu lama ca iti creste negru, aspru si repede.

| Anname a răspuns:

Poi de ce astepti permisiunea ei? pana la urma nu ea trebuie sa suporte blugii si toate celestraight face are macar habar cum e sa imbraci blugi pe caldura asta?laughing Cauta un supermarket si ia-ti niste benzi cu ceara rece" sesu" costa intre 10-14 lei, sunt si foarte simplu de folosithappy si nu cred ca mama ta s.ar supara

| Alondrasarah a răspuns:

Zi cai comunista.si ca iti e ciuda pe celelalte,.

!
fi convingatoare
.da' de fapt daca e blond nu ai nevoie de epilaat

maai rau faci cati creste mai repede

| Sarahh a răspuns:

Nu te epila de mica. Parerea mea :*. Cand veii fi mai mare o sa ai ditamai parul. :*. Dar daca consideri ca vrei neaparat atunci spune`i ca alte fete de varsta ta fac altceva gen : Se vopsesc la par etc. :* sigur te va lasa. Sau roag`o muuuuuuuuuuult. Funda?

| niNNu a răspuns:

Du-te la cosmetica epileazate si hai acasa epilata.

| Denyyy888999 a răspuns:

Pur și simplu te epilezi. E corpul tău nu al mamei tale. Dacă observa nu are ce sa iti facă. Poate te cearta dar nu are ce sa iti facă. Ai putea sa încerci sa vorbești cu ea. La mine a mers. I-am spus ca nu mai sunt un copil mic iar ea trebuie sa înțeleaga asta. Ca eu oricum ma voi epila cu acordul ei sau nu

| mihaypro14 a răspuns:

Pai chiar nu stiu vezi si tu te epilezi si spui ca te-ai ars...glumeam explica-i si tu convingeo.BAFTA

| Alexutsa4u a răspuns:

Spune-i mamei tale ca esti o domnisoara si trebuie sa fii ingrijita ...ca nu te simti bine cu acel puf pe picioare! Daca nu arata-i raspunsurile de pe TPU poate asa va intelege cat de stanjenita te simti! Succes...

| anonima55 a răspuns:

Pai atata timp cat nu se vede foarte bine ai mai putea sa astepti un an pentru ca sa nu iti creasca si mai mult. Eu am 15 ani si de abia acum m-am epilat pentru ca nu se vedea foarte rau si pentru a preveni cresterea lui si mai urata.
Dar daca vrei neaparat sa te epilezi ai putea sa ii zici mamei tale de celelalte fete care s-au epilat si daca tot nu tine ai putea sa-i zici ca te-a intrebat un baiat daca te epilezi(intr-un mod mai urat)... sper ca ti-am fost de ajutor:*

| Bybys_6545 a răspuns:

Chiar nu mi imaginez ce.nici eu nu aveam voie.si tot la 13 ani m-am epilat.desi mama mea mi-a zis sa nu o fac.
Eu m-am epilat fara sa stie ea.si mai apoi nu mai avea ce sa-mi faca deoarece fapta era deja consumata.Acuma tu decizi ce o sa faci!:*

| LosTica a răspuns:

Pai incerca faza cu te rog te rog te rog pana inebuneste si te lasa numa sa scape de tine happy uneori merge