| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi conving mama sa ma lase sa ma epilez pe picioare? am 12 ani si se vede FOARTE urat...nu mai pot sa port pantaloni scurti bla blachatterboxchatterbox... i-am explicat k acum sau peste 2 ani este acelasi lucrutongue
P. S.:cu crema.nu q big...sunt sg fata de la bloc care nu se epileazacrying

Astept sfaturi si raspunsuri:X

39 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ei sti, la inceput e mai greu. dupa o sa se obisnuiasca ea cu ideea tongue
Eh, nu e chiar acelasi lucru, stai calmahee hee Pana la urma tot o sa te epilezi [daca ti-a intrat ideea asta in cap].de convins n-ai cum! ce-o sa faca? o sa te dea afara din casa? de ce oare patesc asa ceva toate fetele?batting eyelashes

| JackieSue a răspuns:

Daca te epilezi la 12 ani o sa-ti creasca par des si o sa te gandesti ce bine era daca nu o faceai.
Eu la 12 ani il taiam cu foarfeca laughing si chiar dadea rezultate nu se mai vedea asa.Si poti sa-ti dai cu apa oxigenata ca sa fie parul mai blond si sa nu se vada:p.

Oricum daca tii mortis sa te epilezi nu trebuie sa stie mama, epileaza-te si gatatongue.

| Annitu a răspuns:

Stefffunkyboy, te epilezi?:o

| alexa a răspuns:

Pai la 12 ani este destul de micuta.mama ta stie ce zice. daca te faci de la varsta asta vei ajunge sa ai parul mult mai des si mai aspru peste cativa ani si atunci te vei chinui mai mult
nu trebuie sa te intereseze de ce fac celelate fete. e viata lor nu trebuie sa fii ca ele.si poate ca ele au si o alta varsta(mai mare ma refer) sau daca nu lasa. le sa se faca.la varsta asta nu ar trebui sa te intereseze parul de pe picioarewinking
bafta si ascult. o pe mama ta ca are dreptate cu ce spune

| covexrobu a răspuns:

Dai cu crema de epilat nu cu lama ca o sa creasca urat. Fa singura nu ii mai spune atat mamei tale ca vrei sa faci asta ca vrei sa faci aia. te duci faci treaba respectiva si gata. Nu ii zici nimic dupa ce obsearva ii spui. Nu iti mai bate capul cu atatea rapoarte fata de mama sau de tata. Incearca sa devii independenta treptat.

| Viviannnnnna a răspuns:

sad e rau.
@Steff nu e adevarat straight face daca il epilezi devreme, il rupi din radacina si dupa aia nu mai creste asa des :p.

| Jonsdottir a răspuns:

laughing ce va trece prin cap, si ce daca se vede urat? asa esti tu... oare asa o sa ajung si eu peste 6-7 luni? sa vreau sa ma epilez? thinking laughing

| just4fun_8801 a răspuns:

Ii spui ca daca vrea sa aiba o maimuta sa se duca la zoo sa cumpere una

nu acum serios mai copilasi voi ganditi? ala nu e par e puf... iar daca te epilezi acum o sa ai niste probleme...

| ionnik a răspuns:

Ia o crema de epilat sau ia aparatul de epilat a lui maica-ta(nu te fa cu lama) cand nu e acasa si epileaza-te in pacewinking daca te deranjeaza chair asa mult thinking mai bine l-ai taia cu foarfeca asa cat sa nu se vada....nuj thinking

| steff a răspuns:

Daca vrei sa te epilezi asa devreme, iti va creste dupa aceea foarte repede.Asteapta sa mai cresti si daca chiar vrei iti sugerez sa folosesti un aparat.winking(eu asa fac)

| bubukid a răspuns:

La 12 ani te gandesti la epilat? laughing
te pomeni ca ai si preten care te-a facut sa suferi ))
copii din ziua de azi.
pune mana pe carte si lasa epilatu

| Paywa a răspuns:

Si mama e la fel, nu ai ce le cere! epileaza-te cand nu e acasa si nu ii spune. happy

| akma a răspuns:

Stiu cum e, si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine dar mi-am cumparat crema de epilat si i-am zis mamei sa nu se bage in viata mea, ca doar nu o sa stau eu cu padurea pe picioare ca are ea gandirea invechita si daca s-a epilat ea la 15 ani trebuie' sa fac si eu la fel. Dar nu te gandi ca esti singura fata de la bloc care nu se epileaza, nu asta conteaza. Conteaza sa te respecti pe tine si sa te ingrijesti. Si chiar daca multi nu accepta, "copiii din ziua de azi" sunt mult mai maturi decat parintii lor la aceeasi varsta. Trebuie sa ne conformam si sa-i sprijinim, nu sa le interzicem tot si dupa aia sa ne plangem ca avem o tanara generatie de frustrati. In ziua de azi nu trebuie sa-i interzicem fetei de 12 ani sa se epileze, ci trebuie sa-i vorbim despre sexul protejat. De ce credeti ca tot apar pe la televizor fete de 11-12 ani insarcinate? Pentru ca parintii nu accepta ca traim intr-o lume in care sexul la 12 ani devine din ce in ce mai normal. Multi nu acceptam, dar asta este adevarul. Si, ca sa revin la subiect, sunt convinsa ca fata care a postat intrebarea arata mult mai matur. Deci, ce ati spune daca ati vedea o fata care arata de 14 ani cu parul' de un metru pe picioare? Nu cred ca v-ar placea. Stiu ca multi o sa ma injurati, dar asta e adevarul.

P. S.: Nu iti creste parul nici mai mult si nici mai des daca te epilezi la 12 ani (vorbesc din experienta).

| Crisu_8842 a răspuns:

Nu are ce sa-ti mai faca... daca o faci fara s stie... faptul' e deja implinitwinking

| Crisu_8842 a răspuns:

Pfff
oh go on cand aveam varsta ta am facut-o fara ca ea sstie laughing

| toshyba a răspuns:

La 12 ani nu cred ca ai cine stie ce par pe picioare, dar daca de la varsta asta ajungeti sa folositi farduri, creme epilatoare, ceara... cand ati ajunge la 20 de anii nu se mai uita nimeni la voi k deja lucrurile astea va imbatranesc tenul si piela. Parerea mea e sa o asculti pe mama ta k e trecuta prin lucrurile astea si da 2 ani face diferenta deoarece te expui mult prea devreme la produse care nu te fac mai tanar ci te imbatranesc. But That's Just My Opinion. Faci cum crezi

| lick a răspuns:

Epileaza-te fara sa stie...si nu ii incerca sa o convingi spunandu-i ca esti sg fata din bloc care nu se epileaza... o sa spuna k nu o intereseaza ce fac altii... o sa accepte pana la urma.Nu are ce sa-ti faca

| fetitsa de chiocolata... a răspuns:

Epileaza-te sh aratei mamei tale ca nu m ai are ce sa iti fac vb din propria experienta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai aia e problema ta.ca esti singura din bloc care nu se epileaza. da esti singura din bloc care are o mama inteligenta care te supravegheaza si te invata de bine.banuiesc ca esti si singura care e virgina din bloc? ascultati mama nu vecinele din bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt cu aproape 1 an si jumatate mai mare si te inteleg. E adevarat ca pe la 12 ani nu ma gandeam la asa ceva dar acum ma obsedeaza aceasta idee.Mama are o parere asemanatoare cu mama ta insa eu m-am epilat cu o crema depilatoare Veet. E cea mai buna chiar daca e putin mai scumpa (25 lei noi un tub de 150 ml). Cei de la T. V ii fac reclama pe buna dreptate(nu fac reclama la Veet spun doar adevarul). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Epileaza-te, dar cu ceara (rece sau calda). cu durerea o sa te obisnuiesit, iar firul se rareste si subtiaza (spre deosebire de lama/crema). cu aparatul e cam naspa si sadic (creste mult par sub piele + durere de lunga durata)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunakiss uite eu am 14 ani si inca nu m-am epilat si nu am aproape deloc par pe picioare nu stiu chatterboxchatterboxce par ai putea uh sa ailaughingsincer vezi-ti de scoalalaughingcryingsi ai note mai bune daca de pe la 12 ani incepi chestia cu fardurile epilatu in viitor o sa iasa rau eu zic sati vezi de treaba ta si sa nu te iei dupa toate curvele de pe strada la care nu le stau gandu decat la prostii cawinkinglaughingasc sfatul meukiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie am 12 ani jumate si vreau sa ma epilez, dar la fel MAMA. cu prostiile ei, ca p ea na lasat-o... BUNICA sa se epileze pana la nu stiu cati ani si nu stiu ce nu ma lasa nici pe mine. ca ea no sa-mi dea bani sa ma epilez))))) oricum acum e iarna dar la vara.ma epilez cu benzi de ceara si nu-mi pasa ce va zice, sunt foarte hotarata sa FAC ASTA SI O SO FAC. si sa stii ca nu suntem prea mici pentru asta pentru ca o fata din clasa mea, Daria in clasa a IV-a la banchet era PENSATA SI EPILATA. nu ca ma iau dupa ea dar eu o s-o fac si sunt convinsa ca daca esti foarte hotarata o s-o faci si tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne cum puteti sa ziceti asa ceva?! Cu cat te epilezi mai devreme [smulgandparul de la radacina, nu cu crema sau cu lama de ras] cu atat no sa ai probleme mai tarziu! Zii asta si poate o sa se razgandeasca pentru ca in timp parul o sa se rareasca si nu mai suntem pe vremea bunicilor si strabunicilor care nu se epilau toata viata si nici in india nu suntem unde este interzis sa te epilezi esti fata si e normal sa faci acest lucru daca mama ta nu te lasa fa-o fara sa stie eawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ce te taie capu si eu am aceiasi problema dar astep sa mai cres cam 2 luni! fetele din ziua de azi niste parasute de la varste fragede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da voi la ce ani v-ati epilat fetelor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roagate de mama ta ca si eu am fc la fel si m-a lasat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum te simti eu am 11 ani si am o GRAMADA de par pe picioare (l-am mostenit de la mama) toti prietenii mamei mele ii zic sa ma epileze dar ea nu si bunica si mai rau si tata zice ca nu este trebuie lui la mine chestia este ca rade toata lumea de mine daca nu radea lumea nu imi pasa dar asa ma simt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum e epileazate dar sa nu te vada dupa c te vede nu mai are c sa faca faptul e deja consumat dar iti dau un sfat din propia experienta nu te face cu bigul fate cu creme epilatoare, epilator, ceara chestii din astea ca daca te faci cu bigul o sa-ti creasca doua trei fire inacelasi loc daca te faci cu c tiam spus chiar se va mai rari, si nu-ti asculta mereu mama ele sunt doar ingrijorate le ie frica pentru noi asta e un nimic faza e sa nu faci alte frosti si eu am 16 ani si tot de la 12 ani m-am facut na stiut m-a vazut peste cateva zile asta e c mai poatea sa faca. mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e o idee buna mai bine ascult-o pe mama ta ca eu la ani tai nici prin cap nu imi trecea app eu am 24 de ani si tot nu mai depilez ca nu imi creste