| Jonathan a întrebat:

Am 14 ani si 1.60, vreau sa stiu daca exercitiile de sala opresc cresterea.Am auzit ca decat unele exercitii pot crea probleme si te pot face sa nu mai cresti sau sa cresti prea mult sau CA NU TREBUIE SA FOLOSESTI GREUTATI PREA MARI (folosesc gantere 7KG pentru o mana)
As dori sa stiu care sunt exercitile care pot dauna organsimului pentru a incerca sa le evit.

OBS: Nu i-au proteine sau alte chestii de genu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Am auzit un zvon pe la sala... cica daca ridici greutati prea mari deasupra umerilor, coloana e prea solicitata si nu mai cresti in inaltime... Nu bag mana in foc ca ar fi adevarat, dar e o anumita logica in spusele astea.

11 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu instructorii de la sala. Iti cumperi o ora pe saptamana sau pe luna cu el/ea si iti da sfaturile cuvenite.
Orice care este in exces face rau. Chiar si apa dupa cum stii. Pentru tine la 1. 60 e bine sa faci basket, volei sau inot si mai incolo sala. Ai nevoie sa cresti si sa faci miscare decat gantere, pentru moment.

| Slavic a răspuns:

Sexu opreste cresterea

| judgement a răspuns:

Ai 14 ani, la ce anume iti trebuie tie sala?
vrei sa te apuci de sala si sa iti "mearga"? intai incepi acasa, cu flotari, genoflexiuni, tractiuni la bara... si mai bine te apuci de un sport care sa iti stimuleze cresterea corporala (inot, tennis, baschet, etc) si lasi sala de la 16 - 17 ani incolo

P. S. consumul de protenine nu are nici in clin nici in maneca cu cresterea happy

| lucib a răspuns:

Presa, genufelexiunile, haltera la piept etc... dar eu ti-as recomanda sa nu faci nimic...

| michyy a răspuns:

Eu sunt de parere ca nici un exercitiu de la sala nu opreste cresterea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand este preferabil sa te apuci de sala cand corpul tau s-a dezolvat aproape complet in jurul varstei de 17-18 ani, nu ii inteleg pe cei care se apuca de sala la 13-14 ani.Totusi daca vrei sa continui, incearca sa nu faci exercitii ce pun presiune pe coloana cum ar fi genuflexiunile cu haltera pe spate, presa pentru picioare etc.Si incearca sa executi majoritatea exercitiilor ce implica gantere de pe scaun/banca... e mai usor asa. Sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce exerciti faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga sala cita poti si nu-ti fa griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si sunt la baschet... sporturile care te inalta nnu prea mult dar niuci putin sunt baschetul, fotbalul, voleai si altele te mai poti informa dar depinde si de geana adica parintzi rudele cum sunt daca esti mik dde inaltzime si faci baschet sa zicem intr-un an cresti vreo 5-6 cm sau cum ar fi la tine ssau la fotbal cresti si akoo mai putin 3-4 cm poti practica unul din sporturile astea :d
sper ca te-am ajutat cu ceva t pup daca mai vrei sa vb pune il lista id meu smart_ivonatongue

| Manu_2295 a răspuns:

Thoamne...si eu am 14 ani si fac sala de vreo 9 luni, am crescut chiar bine in inaltime! Intr-adevar cand ridici deasupra capului greutati iti incetineste cresterea, nu ca nu mai crestistraight face. daca nu stiti efectele nu postati astfel de tampenii! Poti sa mergi la sala linistit!

| loredana24 a răspuns:

Ba da sincera sa fiu fratele meu a tras la sala de la 16 ani avea 1. 64 are 19 ani si are 1. 68 si credeti-ma ca trage in fiecare zi e mic de statura fa baschet pana la 18 apoi fa sala cata vrei tu big grin succes