| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt virgina. dar am observat ceva ciudat va rog sa ma ajututai. am o problema.de vreo 3 zile mi-a aparut pe una din labbiile mari, o umflatura care ma doarre cand apas si e tare, dar nu este rosie doar o umflatura si ma doare cand apas, ce credeti ca as putea avea, ce as putea folosi, si mie cam rusine sa ma duc la ginecolog ...va rog mult sper sa nu fie ceva grav, va multumesc din toata inima.Va multumesc astept raspunsuri cat mai repede va multumesccsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pui drag, nu-i o problema grava! daca doare este posibil ca acolo sa fi inceput un proces de formare a unui furuncul... dar pentru ca, nimeni aici, fara o examinare, nu-ti poate da un sfat cu adevarat pertinent, te sfatuiesc sa-ti invingi jena si sa te adresezi unui medic( sunt si femei -ginecolog! ) Numai bine!

| kr.mdy a răspuns:

E posibil sa fie inflamarea uneia din glandele Bartholin, e o problema hormonala dar din pacate se rezolva numai chirugical.Acum stiu sigur dar aceasta inflamatie apare de obicei pe labiile mici nu invers cum spui.Mai multe afli aici http://www.sfatulmedicului.ro/......inita_1104

| georgia99 a răspuns:

Ai puţoncovită, o sa mori repedesad

| prenses a răspuns:

Pai ai putea sa iti faci o infuzie cu musetel 2 3 zile si daca nu iti trece trebuie sa ii spui mamei sa mergeti la doctor, infuzie adica clocotesti intr-o oala apa la sfarsit pui musetelul in oala apoi stai pe vine si te invelesti cu un prosop mare ca sa fie mult abur acolo joshappy ai grija :*

| sensi01 a răspuns:

Nu stiu ce ai putea avea, dar fa urmatoarea chestie: cumpara argila de la plafar si fa o pasta cu putina apa calda. Aplica pe locul dureros, pui o compresa peste si stai asa cam 1 ora. Poti face asta de 3-4 ori pe zi si ai toate sansele sa se retraga. Rau nu-ti face, dar daca nu sunt imbunatatiri, fuguta la ginecolog, lasa rusinea.