| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si 1.60m inaltime. De ceva timp ma macina faptul ca sunt extrem de nesanatoasa. Practic sunt atat de bolnava incat ma pot auto-intitula un zombie. Cantaresc aproape 70 de kg. Deabea ies din casa, mereu sunt obosita si tot ce fac e sa ma urasc. Dap, sunt o cauza pierduta. Nu am prieteni, vara asta pot numara pe degete zilele in care am parasit casa. Singura activitate pe care o fac sunt 3 antrenamente de karate pe saptamana, care sunt foarte putine. De ceva timp am inceput sa cred ca mananc prea mult, mult prea mult si ca ma ingras extrem de mult pe zi ce trece. Am impresia ca mananc cat pentru 2-3 zile intr-o zi. Dar nu prea stiu exact, pentru ca niciodata nu tin minte daca cat si ce mananc. Sunt grasa, urata si dezgustatoare si simt ca nu mai rezist o secunda sa zambesc si sa ma prefac ca totul e bine. Mancarea mea preferata sunt legumele si mancarea sanatoasa dar in casa mea nu prea gasesc asa ceva (am o familie plina de probleme, nimeni nu e complet sanatos aici). Asa ca mananc ce prind, si o fac de plictiseala. De multe ori mananc oribil de mult si nu mi se potoleste foamea. De fiecare data cand ma privesc in oglinda simt o stare de repulsie si imi vine sa vomit, lafel si mereu cand mananc, numele zile de-abea de ma misc de la birou pana la frigider. Ma dezgusta si sa vorbesc despre stilul meu de viata. Nu stiu daca e depresie, sunt sigura ca nu e. Sunt sigura ca sunt complet sanatoasa dar exagerez, dar chiar nu ma simt deloc bine. Vreau sa fiu fericita, sunt curioasa cum se simte. Ce sa fac sa imi schimb stilul de viata? Am tot incercat, si am ajuns in punctul in care nu ma pot misca, ma simt prinsa in nisipuri miscatoare.

Acum chiar vorbesc serios si va cer ajutorul, desi risc sa sun penibil si sa ma aleg cu insulte. Pur si simplu nu mai rezist.

E a treia oara cand am mers in padure saptamana asta(am montata acolo o sfoara, merg acolo cand sunt trista, sunt obosita, lipsita de energie si bleaga si privesc cum trece timpul in timp ce eu stau pe loc.

Ceva ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca totul are un inceput, in primul rand daca ai 70 de kg la 1, 60 e o problema pentru ca esti pe plus cu 10kg ceea ce nu e sanatos, sa stii ca mancarea excesiva oate cauza depresie si mancatul de multe dulciuri poate fi ca raspunsul al depresiei, poti incepe sa eviti duliurile,sa faci sport,sa-i faci macar un prieten real,sa te plimbi prin oras mai des,mersul pe jos vibdeca depresia cica si prin cimitir asta nu-i gluma,viata e grea sa stii, ca nu suporti sa te privesti in oglinga e o problema aia esti tu, acceptate asa cum esti urata, frumoasa, draguta etc tu esti fiinta aia

| Violleta2022 a răspuns:

Ufff, tu chiar esti in depresie!
Eu te-as sfatuii urmatoarele: cauta sa devii pozitiva, sa vezi partea frumoasa a vietii pe care o traiesti, cauta sa te autoconvingi ca exista fericire si la capat de drum, schimba-ti atitudinea si aspectul fizic, fa ceva pentru tine, incepe prin a te imbraca frumos si ingrijit si schimba-ti coafura/ pieptanatura, machaiza-te un pic si iesi afara, categoric vei obtine ceva complimente care te vor ajuta sa-ti ridici increderea in tine.
Propune-ti sa te apuci de slabit si sa manaci mult mai multa proteina decat acum, ca sa dai jos kilogramele puse extra, proteina este cea mai indicata. Apuca-te de alergat, ajuta atat la fizic dar si mental!
Daca te epuizezi fizic, cand te odihnesti simti o oarecare multumire, si putin cate putin in fiecare zi, iti schimbi viata si stilul de a traii.
Alunga pesimisul din viata ta, incearca sa vezi doar partea plina a paharului si sa-ti faci planuri frumoase de viitor. Stabileste-ti un tel in viitor, fa-ti un plan de bataie pe 1 an, marcheaza la fiecare 3 luni realizarile facute, incearca din rasputeri sa lupti cu tine putin cate putin in fiecare zi, sa vezi cat de frumoasa este viata si cat de fericita poti fii!
Gandeste-te la familia ta si la cei care te inconjoara, au problemele lor si probabil de aceea nu te prea vad si nu te baga in seama, dar incepe prin a le arata ca tie iti pasa de ei, in felul asta ii ajuti pe ei sa se schimbe in bine si de asemenea pe tine.
Hai ca nu-i chiar atat de rau situatia in care esti, ai o viata inainte, esti inca foarte tanara si merita sa-ti faci un viitor frumos si bu, trebuie doar sa incerci!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei. Ai uitat? Ce am vorbit noi. Nu mori cat timp sunt aici happy

| Dismally a răspuns:

Normal ca te simti rau dar asta nu este din cauza greutatii, te simti rau din cauza depresiei si esti deprimata din cauza parerii pe care o ai despre tine. Eu iti recomand sa schimbi ceva la sursa problemei. Degeaba slabesti daca pe urma te vei vedea urata, degeaba vei fi frumoasa daca te vei considera mai putin inteligenta sau in orice alt fel. Incearca sa te regasesti, sa te cunosti pe tine, sa iti vezi calitatile pe care le ai cu siguranta si iti garantez ca te vei simti mai bine si te vei vedea cum esti cu adevarat, nu cum te vezi acum.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cam spui ceva de aia din casa, cred ca de la ei esti cumva dezgustata si e si o lipsa de comunicare si de aia si mananci incercand sa compensezi ca nu traiesti in mediul si in compania potrivita. Daca poti ignora ce fac altii si sa te gandesti la tine e un pas inainte. Fiecare traieste cum vrea nu ai ce sa le faci, tu vezi de drumul tau, fa-ti preocupari conform cu varsta si cauta satisfactii in ele. Cu cat ai asteptari de la altii in viata vei primi mai multe dazamagiri. Incearca sa mergi si tu la cumparaturi cand se face asta si iti pui in cos ce vrei tu sa mananci sau iti cumperi singura. Miscarea si sportul iti dau un tonus psihic bun prin chimia organismului si cel mai greu e in prima sapt dupa devine obisnuinta. Cred ca e mult spus ca ai nevoie de doctor, toti mai trecem prin perioada grele si e normal. Nici nu vad sa ai sustinere de la ceilalti sa ajungi la el. Iar doctorii nu fac altceva decat sa te invete sa gandesti altfel, asta poti si singura daca ai motivare sa faci ceva pentru tine. Sunt pe net articole si filme despre stima de sine, asta e primul lucru de care ai nevoie. Daca nu tii la tine si nu te apreciezi sau nu-ti doresti macar asta nu faci nimic. Un mare psiholog a spus - Limitarile ni le punem noi, nimeni altcineva. Oameni celebri azi cand erau copii furau ouale din poiata vecinilor sa nu moara de foame. Viata e o lupta pentru fiecare. Am avut o copilarie total nefericita si cu multe greutati si nu m-am dat batut. Eu cred in tine.

| PublicName330 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul specialist.

| Xdenis2004X a răspuns:

Da,e o probleme foarte grava si ar trebui sa mergi la doctor!

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Ar trebui sa nu te mai urasti pentru ca mananci. Faci asta pe fond nervos, esti deprimata. Trebuie sa intelegi asta in primul rand si incearca sa vorbesti cu parintii tai despre stilul tau de a manca si sunt sigura ca mama ta te va ajuta sa ai o alimentatie mai sanatoasa. Incearca sa iesi, sa te plimi, sa asculti muzica, sa citesti, sa mergi la muzeu. Accepta sa fii tu cu tine si apoi, cand incepe scoala fii alaturi de colegii tai. Umple-ti viata ta de copil cu lucruri frumoase si o sa ajungi sa gandesti frumosi. Viata ta acum e doar goala nu urata, nu grea. O sa vezi in timp ca sunt alte lucruri foarte importante in viata si nu o sa mai ai timp sa stai sa vezi cum trece timpul. Ai grija de tine si invata sa fii prietena cu tine!

| melaniemartinezftw a răspuns:

Hei! Capu' sus! In legatura cu pb greutății iti pot spune din propria experiența! Deci, mananca cele trei mese si nu mai lua la îndemâna tot ce gasesti prin casa! Din cauza asta te îngrași! Pentru ca tu mănânci încontinuu, mai abține-telaughingpoti face 15 min sport(sau cateva squats sau abdomene in fiecare seara inainte de culcare.).Ok, prietenii--este imposibil ca in clasa ta sa nu fie nimeni de treaba(macar o fata), poti iesi cu vecinii...3.citeste o carte! Te va face sa te simti mai bine te asigur,bai lungi si relaxante,yoga,fii optimista! Scrie o poveste, o compunere sau ce vrei! Important este sa ti întreci limita, sa te întreci pe tine insuti! Viata e o competiție iar noi trebuie sa luptam pentru a câștiga! Multa bafta, frumoaso, toate cele bune!