| xPiinkiix a întrebat:

sad

Am o problema va rog... am facut rubeola, ma mananca de mor. vreau sa stiu un leac sa nu ma scarpin ca nu vreau sa raman cu pete. si vreau ceva tratament sa scap de el mai repede... arat ca o sperietoare de ciori (va rog sa nu radeti) Cei care au facut cred ca stiu prin ce trec

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| xgd a răspuns:

Pentru pete foloseste Fenistil gel sau Baneocin tot gel [ nu pudra].Se gasesc ambele la farmacie.Sau daca vreodata ai facut alergie si iti apar pete cumpara niste picaturi de la farmacie Zyrtrec [ dar nu acum cand ai rubeola ] si iti zice acolo la farmacie cate sa iei pe zi. Cel mai bine ia de la farmacie niste capsule Baraka pe baza de cimbru negru. Trebuie luate 1 pe zi si trei luni iei, trei luni nu si tot asa.Eu iau de la varsta de 6 ani si ma imblonavesc foarte greu, iti garantez ca daca iei te vei imbolnavi foarte rar [ acum, sa nu crezi ca fac reclama ]. Pentru rubeola NU MANCA NIMIC DULCE, mananca multe supe si bea multe lichide, si sa mananci citrice, orice mai acru. Sper ca te-am ajutat...

| wpoieoit a răspuns:

Am avut si eu rubeola si din cate stiu nu este leac anti-scarpinat ca sa zic asa.De asemenea nu exista tratament ca sa scapi mai repede, dar o data ce au erupt nu dureaza mai mult de doua zile pana iti dispar petele...insanatosire grabnica si poti incerca ceva ceaiuri calmante...

| SIsUTuDoR a răspuns:

Ceau si eu am sad.Pai frate mie mi a zis doctorul sa stau la caldura mare sa nu es afara si sa maninc acriturilaughing), si pentru. mincarime sa iau mixtura mentolata de la farmacie.da bag pu**a ca nu mai trecut ma pun pe baut.

| tzze a răspuns:

Eu am avut varsat de vant acum cativa ani si am folosit mixtura mentolata, amelioreaza senzatia de mancarime, se aplica ori de cate ori este nevoie.

| Simbolist a răspuns:

Te duci tu sau trimiti pe cineva la farmacie sa cumpere crema cu mentol,stai comod pe un fotoliu,te relaxezi,te dai cu crema si vei fi alt om. Leac pentru a te vindeca mai repede nu este din cate stiu eu, bubele trebuie sa erupa singure, asta in interval de cateva zile.Insanatosire grabnica!

| xPiinkiix explică:

E a doua zi. nu mai imi vine sa ma scarpin, o intrebare, cand ati facut rubeola ati fost bolnavi? eu tusesc, ma doare capu si am temperatura, poate e de la rubeola proababil, nu stiu, ma rog multumesc frumos pentru ajutor!