| Andreimau a întrebat:

Am 16 ani, 1.85 si 125 kg cum sa slabesc fara sa mi se lase pielea sau cum pot scapa de vergeturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu se lasa nimic, daca faci sport si tii dieta de salbit.
Am vazut destule emisiuni cu obezi adolescenti, care au slabit si nu li s-au lasat nimic.

2 ore de sport pe zi, legume si fructe proaspete si carne fiarta sau fripta, fiind tot ce ai voie sa mananci. De baut: apa plata si ceaiuri de plante (neindulcit).

NU ai voie: paine, paste, pizza, cereale, sucuri, prajituri, alcool.

In ce privesc vergeturile, am vesti proaste, ca de ele nu ai cum sa scapi, fiindca ele sunt crapaturi ale pielii, iar pielea odata crapata, nu se mai poate lipii inapoi. Acum sunt roz-vinetii, dar intr-un an devin albe si raman asa pana la moarte.
Vergeturile apar cand te ingrasi foarte mult intr-un timp scurt si pielea se intinde si crapa.
Se poate prevenii aparitia de alte vergeturi, daca nu te mai ingrasi si te hranesti si hidratezi sanatos.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

De vergeturi nu se scapa, poate cu operatie si la greutatea ta, avand in vedere inaltimea nu cred ca pielea o sa fie problema ta. Orice ar fi, daca esti destul de mare incat sa ramai cu piele extra de aia nu se scapa decat cu operatie, si da, raman cicatrici.

| Andreimau explică (pentru RoCkKiD):

Ok,îți mulțumesc foarte mult❤