| Anoni9987 a întrebat:

Salut, am aproape 18 ani, 1.85 si 90kg si am vergeturi pe spate, daca slabesc se diminueaza sau se accentueaza? Pot slabi foarte usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La pubertate aparitia vergeturilor este un fenomen normal atat la fete cat si la baieti. In momentul cresterii taliei sau a cresterii in greutate intr-un ritm mai accentuat (mod care se realizeaza la pubertate) la nivelul corpului pot aparea linii fine numite vergeturi. Acestea apar cand tesuturile situate sub epiderm (piele) respectiv tesutul conjunctiv format in mare parte din colagen sunt tractionate in urma dezvoltarii accelerate. Nu forța organiamul.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Trebuie sa slabesti usor si sa ai grija a nu te ingrasa din nou. Nu se vor diminua. Tot asa accentuate vor ramane, ba chiar te poti alege si cu piele lasata. Doar medicul dermatolog poate reduce din vergeturi iar pielea lasata se previne prin slabire lenta.

| tamulici a răspuns:

Ele se vor diminua, acestea apar atunci când tesutul de sub tegument se extinde, ori creste brusc musculatura, ori cantitatea de grasime, iar atunci cand slabesti, ele se vor reduce, insa nu complet.
Exista tratamente care faciliteaza disparitia lor.