| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si 1, 75m,pana la 18-20 de ani as putea sa ajung la 1, 83-1,85m? sunt cat taicamiu la inaltime iar mama are 1, 65m

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca si bunicii sunt de inaltime medie nu este nicio sansa ca tu sa depasesti 180 cm in inaltime--- nu ai antecedenti cu asa "zestre" genetica!

| bogdan324 a răspuns (pentru alessia5158):

Am 58 de kg, bunicul din partea tatalui era mai inalt ca mine cu vreo 3-5 cm dar a murit acum 1 an, bunica e mai mica ca mine cu 7-8cm,bunicul din partea mamei are 1, 78 iar bunica a murit cand eu aveam 3 ani, dar mama zicea ca este mai inalta cu cativa cm ca ea

| alessia5158 a răspuns (pentru bogdan324):

Deci,media este sub 180 cm --- cred ca, asa cum spuneam, lipseste "zestrea"!

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Prosibil sa mai cresti pana la 1, 8 m.
Eu am aproape 1, 9 m inaltime, si toti din familie sunt mai "mici" de statura, nici unul nu depaseste 1.75 happy.Dar este o inaltime frumoasa, o colega de-a mea are cam aceeasi inaltime ca tine si nu mi se pare asa putin.Amandoi avem 20 de ani.Personal nu as zice ca inaltimea este o piedica intr-un fel,cine o sa te placa asa bine,cine nu,nu,nu poti fii pe placul tuturorwinking.Asa si cu mine cu muzica,sufletu-mi dicteaza rock, dar piata cere altceva laughing, si ce, cant ce vreau, sa asculte cine vrea...
O zi buna,
Adrian!

| bogdan324 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Multumesc de raspuns Adrian, nu e chiar musai sa am 1, 85 dar cel putin 1, 80m tot as vrea sa am, din ce vad eu in raspunsul tau pot sa am sperante destul de mari sa ating acea inaltime, poate chiar si 1, 83, oricum cine ma place ma place asa cum sunt,fac multe exerciti [tractiuni la bara,flotari, genoflexiuni, de asemenea fac aikido pentru autoaparare], am prins ceva muschi si imi place cum am corpul, dar as prefera sa fiu putin mai inalt ca sa nu mi se scuipe seminte in cap daca intelegi ce zic.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru bogdan324):

Seminte-n cap se scuipa si la 2m, o personalitate calumea le va opriiwinking, nu te lasa influentat de parerea lui x si y.

| bogdan324 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Da,dar mai rar vezi pe la 2 metri, oricum, in astia 4 ani o sa fac mult sport, cred ca 5-8 cm tot ar trebui sa mai cresc, barem sa ajung la 1, 80 cel putin

| Andrei7600 a răspuns:

Normal nimic nu este imposibil.

| Mihaivargabrasov a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi.Eu la 16 ani am avut 1, 80 si acum la 18 ani am 1, 85.Eu de la 13 ani am crescut foarte mult, eram cel mai inalt din clasa insa cu timpul nu am mai crescut.In general se creste intre varstele 12-16 ani mai mult, dupa nu prea cresti.Si eu sunt mai inalt ca taicamiu si ce? 1, 75 la 16 ani mi se pare ok.Cate kg ai?