| AliinF a întrebat:

Am 16 ani si am gingivita.As dori sa stiu daca exista ceva tratamente naturiste, fara interventia stomatologului. Problema este de ceva timp: gingiile de pe dintii de jos, incisivii centrali aproape ca au disparut. As vrea si eu cum s-ar spune, sa musc din mar si sa nu las urme de sange pe mar.
Am uitat sa specific: ma spal pe dinti o data pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci trebuie să te speli de cel puțin 3 ori pe zi pe dinți, și să dai cu apă de gură, pe lîngă gingivită poți avea (sau face) tartru, carii paradontoză, nu te juca cu așaceva, mergi regulat la dentist, detartrajul se efectuează din 6 în 6 luni, iar doar un medic î ți poate recomanda un tratament, în urma unui consult, examinîndu ți dinții gingiile, istoricul bolilor tale, iar tratamentul și vizitele la stomatolog sînt obligatorii. Multă multă sănătate, și mergi la dentist, nu m ai amîna, și căuta peste tot sfaturi ne avizate.

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Dar de ce sa nu mergi la doctor, e mai sigur.Adica e dovedit, merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice remediu naturist o sa folosesti tot tratamentul la stomatolog este cel care o sa rezolve problema. Daca nu e tratata corespunzator se poate ajunge la caderea dintilor si nu ai decat 16 ani. Mai gandeste-te.